SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie optymizm w polskim sektorze MSP

Nieprzerwanie od siedmiu kwartałów obserwowany jest wzrost nastrojów optymistycznych wśród przedsiębiorców. W ostatnim kwartale wskaźnik Busometr ZPP wyniósł 56,52 pkt., wobec 50,3 pkt. we wcześniejszych trzech miesiącach.

Najbardziej optymistycznie nastawione są mikrofirmy, które stanowią około 95% wszystkich firm działających w Polsce. Wskaźnik Busometr wyniósł wśród nich 58,5 pkt., wobec 54 pkt. wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Najlepsze nastroje panują w Polsce południowej (59 pkt.), a najsłabsze w Polsce wschodniej (51,8 pkt.). Najmniej optymistyczne nastroje panują w produkcji (49,6 pkt.), podczas gdy najwięcej optymistów jest w handlu (61,1 pkt.) i usługach (57,2 pkt.).

 

Po załamaniu w ubiegłym kwartale poprawiła się również nieznacznie sytuacja na rynku pracy. Po różnego rodzaju zapowiedziach rządowych w zakresie podnoszenia pozapłacowych kosztów zatrudniania pracowników, komponent rynek pracy w ubiegłym kwartale spadł z 51 pkt. do 48 pkt., a w bieżącym odczycie wzrósł o 1 pkt. i wynosi obecnie 49,19 pkt.

W zakresie płac większość przedsiębiorców nie planuje żadnych zmian (75% badanych), 15% deklaruje nieznaczne podwyżki, a 6% - nieznaczne obniżki płac. Podobnie jest z zatrudnianiem pracowników: 64% zamierza działać bez zmian, 18,2% planuje zwiększenie zatrudnienia, a 17,4% - zmniejszenie zatrudnienia.

Na tle innych kwartałów nieźle wygląda także sytuacja w inwestycjach: odczyt Busometra wskazuje 54,86 pkt. i jest to kolejny, czwarty kwartał z rzędu wzrostu od dna z III kwartału 2013 roku, kiedy to Busometr inwestycyjny wskazywał 38,96 pkt. W perspektywie najbliższych 6 miesięcy 50,9 % badanych zamierza – w różnej skali – inwestować. To najlepszy wynik w trzyletniej historii tego badania.

Badanie zostało przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz dom badawczy Maison we wrześniu 2014 r. metodą CAWI (Computer AssistedWeb Interviews) na reprezentatywnej pod względem zatrudnienia liczbie firm z sektora MSP, N=515. Próba w badaniu jest reprezentatywna ze względu na wielkość firmy (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa).

Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów. Na jego wartość wpływ mają trzy komponenty: koniunktury gospodarczej, rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania dotyczące koniunktury gospodarczej wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr  ZPP jest publikowany co kwartał.

 

Dołącz do dyskusji: Rośnie optymizm w polskim sektorze MSP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl