SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rostowski: MinFin chce przedłużyć umowę z MFW o 20,5-mld linię kredytową

Resort finansów będzie wnioskował za pół roku o przedłużenie obowiązywania umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) o linię kredytową na ponad 20,5 mld dolarów), wynika z piątkowej wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego. Według niego, choć poziom rezerw w Narodowym Banku Polskim (NBP) jest obecnie wystarczający, to nadal warto posiadać środki na ewentualne starcie z rynkami.

Rostowski: MinFin chce przedłużyć umowę z MFW o 20,5-mld linię
kredytową

"W momencie, kiedy umowę zawarliśmy mieliśmy naprawdę zbyt niskie rezerwy, jak na zagrożenia, które istniały w tamtym czasie. W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęliśmy negocjacje w sprawie 20-mld linii kredytowej z MFW, ale od tamtego czasu nasze rezerwy walutowe zgromadzone w NBP wzrosły o 21,5 mld dolarów czyli na bezpieczny poziom. Ale uważam, ze taką linię, z powodu jej elastyczności, powinniśmy trzymać" - powiedział dziennikarzom w na konferencji CASE, Rostowski.

W maju br. Rada Wykonawcza MFW zaakceptowała umowę z Polską, uruchamiając elastyczną linię kredytową w kwocie 20,58 mld dolarów. Rostowski przekonywał wówczas, że jej podpisanie pomoże ustabilizować kurs złotego, co jest jednym z warunków przystąpienia do ERM2.

Natomiast w piątek minister finansów poinformował, że niedawno - po pół roku obowiązywania - umowa z MFW została automatycznie przedłużona na kolejne 6 miesięcy, a za kolejne pół roku znów będzie o to wnioskował na Radzie Ministrów. Bez znaczenia jest dla niego w tym wypadku fakt, że utrzymywanie takiej linii kosztuje.

"Za sześć miesięcy będę wnioskował za tym, abyśmy ją znów przedłużyli. Oczywiście za każde ubezpieczenie trzeba płacić, ale ja wolę podejście odpowiedzialne, więc jak nawet tylko na horyzoncie widzę jakąkolwiek możliwość starcia z rynkami, to wolę mieć dużą ilość amunicji" - wyjaśnił Jacek Rostowski.

Według założeń Elastyczna Linia Kredytowa (Flexible Credit Line) to instrument skierowany do państw znajdujących się w dobrej sytuacji gospodarczej, jednak borykających lub mogących napotkać na przejściowe problemy związane z pozyskaniem finansowania. W przeciwieństwie do standardowych narzędzi wsparcia stosowanych przez MFW zagwarantowanie tych środków nie jest związane z żadnymi dodatkowymi warunkami. Nie są znane także koszty utrzymywania takiej linii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rostowski: MinFin chce przedłużyć umowę z MFW o 20,5-mld linię kredytową

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl