SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozdano nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego

Ogłoszono wyniki konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. W tym roku triumfowali Agnieszka Czarkowska i Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok oraz Małgorzata Żerwe z Polskiego Radia Gdańsk.

fot. Shutterstock.com Article

W konkursie o Grand Prix KRRiT nagrodę główną otrzymała Agnieszka Czarkowska z Polskiego Radia Białystok, autorka reportażu pt. „Rozstrzelany zegarek”, za dociekliwą i konsekwentną próbę rozwikłania zagadki pewnego drobiazgu z przeszłości aż do uniwersalnego przesłania.

Ponadto jury przyznało dwie równorzędne nagrody specjalne: autorom reportażu pt. „Ostatni świadek” Jolancie i Andrzejowi Rudnikom z Polskiego Radia Koszalin, za „bardzo dobrze skonstruowaną opowieść, międzypokoleniowy dialog, w którym doznane cierpienie z czasem znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce”, oraz Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin, autorce  reportażu pt. „Na jednym wózku”, za „przepiękną historię o miłości pomimo tragicznych przeciwności losu”.

W tej kategorii nagrody przyznawało jury w składzie: Sławomir Rogowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Irena Piłatowska-Mądry, Cezary Galek oraz Waldemar Modestowicz.

Przyznano również Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry, w składzie: Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Sławomir Rogowski, nagrodziło główną nagrodą Małgorzatę Żerwe z Polskiego Radia Gdańsk, autorkę dokumentu pt. „Duchy z Placu Czerwonego”, za „odnalezienie wnuczki marszałka Rokossowskiego oraz ukazanie paradoksów współczesnej historii Polaków”.

Dwie równorzędne nagrody specjalne otrzymali: Patrycja Gruszyńska-Ruman i Waldemar Kasperczak ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za dokument pt. „Między prawdą a prawdą”. Jury nagrodziło ich za „rzetelne zdokumentowanie przeciwstawnych wizji tego samego dramatycznego wydarzenia”. Nagrodę specjalną odebrała również Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin, autorka  dokumentu  pt. „Światło na stepie”, za „poruszające ukazanie historii spełnienia po pół wieku przysięgi złożonej podczas zesłania w Kazachstanie”.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także XX Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Decyzją jury (po uwzględnieniu głosów publiczności) nagrodę główną, którą jest stypendium przyznano Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok za reportaż pt. „Karty życia”. Sędziowie argumentowali, że nagroda została przyznana za „precyzyjnie skonstruowany portret niejednoznacznej postaci głównego bohatera i perfekcyjne użycie środków radiowych”.

Natomiast wyróżnieniem uhonorowana została Ewelina Kosałka-Passia z Polskiego Radia Katowice, która zgłosiła do konkursu reportaż pt. „Kobieta z Marsa”, za „oryginalność tematu i reporterski nerw”. Jury zachęciło autorkę do „wierności gatunkowi i dalszego wypowiadania się w formie reportażu radiowego”.

Nagrody w XX Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory przyznawało jury pod przewodnictwem Hanny Bogoryi Zakrzewskiej, w składzie: Janina Jankowska, Agnieszka Pacho-Jocek, Anna Dudzińska, Katarzyna Michalak oraz Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozdano nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tymon
Nagroda "za odnalezienie wnuczki Rokossowksiego"? Co za ciemniaki siedziały w jury??? Przecież Ariadna Rokossowska wieokrotnie udzielałą wywiadów w polskich mediach, w ubiegłym roku otrzymała nagrodę polskiej ambasady w Moskwie... Jakie odnalezienie??? Kto siedział w tym jury???? Buha ha
11 8
odpowiedź
User
rokossowski królem Polski
W Polskim Radiu widocznie nadal o tym wiedzą....Mnie też rozbawiło uzasadnienie szanownych jurorów...
11 8
odpowiedź
User
daty
Sprawdź kto był w jury. Studio Dokumentu i Reportażu już od dawna przypomina zakład pracy chronionej. Co się dziwicie?
10 8
odpowiedź