SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozstrzygnięto konkurs „Kultura w pandemii, pandemia w kulturze”

Liliana Fabisińska zdobyła I nagrodę w kategorii Publicystyka, a Dorota Sokołowska - w kategorii Reportaż w konkursie pod hasłem "Kultura w pandemii, pandemia w kulturze".

Article

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Towarzystwo Dziennikarskie i Fundacja Collegium Civitas rozpisały otwarty konkurs na reportaż i/lub tekst publicystyczny pod hasłem „Kultura w pandemii, pandemia w kulturze”. Prace można było nadsyłać do 15 maja.

"Pandemia radykalnie zmieniła funkcjonowanie kultury, jej odbiorców i twórców. Pragnęliśmy, by to doświadczenie nie pozostało bez pisemnego śladu. Zwłaszcza w czasach, gdy wolne słowo jest na wagę złota" - zaznaczają organizatorzy.

W skład jury weszli: Ryszard Bańkowicz (przewodniczący) i Rafał Skąpski z ZAiKS-u, Elżbieta Sawicka i Cezary Łazarewicz z Towarzystwa Dziennikarskiego oraz Jacek Żakowski z Collegium Civitas. Sekretarzem (bez prawa głosu) był Jacek Rakowiecki z Fundacji Collegium Civitas.

15 czerwca jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii Publicystyka:

I Nagroda (15 tys. zł) – Liliana Fabisińska, godło Pigwowiec: "Łowcy stypendiów" – za świetny pomysł na tekst i pokazanie, że dziennikarz jest od tego, by patrzeć na ręce nawet tej władzy, która rozdaje dziennikarzom stypendia.

II Nagroda (8 tys. zł) – Jacek Marczyński, godło Bartoli: "Biedniejsi w samotności, bogatsi w sieci" – za ukazanie, że ograniczenia stają się inspiracją dla nowych sposobów uprawiania twórczości i alternatywnych, szerszych możliwości odbioru kultury.

II Nagroda (8 tys. zł) –  Agnieszka Rodowicz, godło Malory 1313: tekst bez tytułu – za udowodnienie, nie tylko dzieciom, że nieznane, jak Covid, może być przygodą.

Wyróżnienia (po 2 tys. zł) – Magdalena Gruszczyńska, godło Sasanka: "Biblioteczny kalejdoskop"; Jacek Świdziński, godło Półkozic: "Optymizm pesymisty"; Barbara Bednarz, godło Tęsknota: "Z tęsknoty za...".

W kategorii Reportaż:

I Nagroda (15 tys. zł) – Dorota Sokołowska, godło Pora Deszczowa: "Oda do schodów" – za piękny literacki język, kolory i obrazy, którymi opowiedziana została osobista historia pandemii. I za to, że nie pozwala ona o sobie zapomnieć długo po lekturze tekstu.

II Nagroda (8 tys. zł) – Anna Arno, godło Maria Mancini: "W pobliżu źródła" – za napisaną pięknym językiem eseistyczną opowieść o spotkaniach w czasie zarazy z dziełami wielkich mistrzów malarstwa i literatury.

II Nagroda (8 tys. zł) –  Ignacy Dutkiewicz, godło Wombat: "Kultura w domu zachodzącego słońca" – za pandemiczny dowód na to, że nic człowieka nie złamie, jeżeli sam się nie złamie.

Wyróżnienia (po 2 tys. zł) – Natalia Feluś, godło Nasturcja: "Matki-artystki w pandemii"; Alicja Magdalena Omilianowicz, godło Laera: tekst bez tytułu; Rafał Bryll, godło Rodos: "Rok udomowionego reżysera".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozstrzygnięto konkurs „Kultura w pandemii, pandemia w kulturze”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Premia
Wiwat Laureatki i Laureaci !
odpowiedź