SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozwiązania ATEN w trójmiejskim superkomuterze

ATEN International Co. Ltd. poinformował o zastosowaniu konsoli MasterView Slideway LCD KVM Switch ACS 1208AL w superkomputerze Holk, który został uruchomiony w Centrum Komputerowym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (TASK) powstała w 1992 roku w Gdańsku i swoim zasięgiem obejmuje obszar Gdańska, Gdyni i Sopotu, łącząc sieci lokalne, w których pracuje około 20 tys. komputerów. TASK świadczy usługi teleinformatyczne dla środowiska akademickiego i zapewnia dostęp do komputerów o dużej mocy obliczeniowej, tzw. klastrów. Klastry to superkomputery, zbudowane z kilkudziesięciu do kilkuset oddzielnych komputerów połączonych ze sobą w jedno, zintegrowane urządzenie. Największym klastrem w Polsce jest gdański Holk - supermaszyna o ogromnej wydajności ponad jednego Tflopsa. Uruchomienie Holka w Centrum Informatycznym TASK wpłynęło na przyspieszenie skomplikowanych operacji obliczeniowych, co pozwoli prowadzić badania na najwyższym światowym poziomie. Głównymi użytkownikami TASK są fizycy, chemicy, inżynierowie i oceanografowie.

Gdański superkomputer zbudowany jest ze 128 serwerów, zawierających 256 procesorów. Specjaliści IT w TASK stanęli przed koniecznością zapewnienia

niezawodnej pracy tak skomplikowanego urządzenia. Bezproblemowa i sprawna obsługa wymagała zastosowania nowoczesnych, sprawdzonych rozwiązań. Do administrowania całością wybrane zostało rozwiązanie firmy ATEN - konsola KVM. Informatycy z Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej mają możliwość monitorowania działania maszyn wchodzących w skład klastra, z jednego, wygodnego miejsca.. Specjaliści IT mogą bez problemu przełączać się pomiędzy poszczególnymi komputerami i monitorować pracę wszystkich komputerów wchodzących w skład Holka.

"Urządzenie ACS 1208AL z firmy Aten umożliwia nam szybki dostęp do konsoli systemowej węzłów obliczeniowych z jednego miejsca," powiedział Bartosz Pliszka, Administrator Komputerów Dużej Mocy CI TASK "Dzięki temu, że mamy możliwość podłączenia ośmiu węzłów do jednego monitora i klawiatury, obsługa konsoli jest znacznie łatwiejsza. Dużo wydajniej możemy przeprowadzać konfigurację i aktualizację wbudowanego oprogramowania, a także wykrywać i diagnozować wszelkie usterki."

Instalacja konsoli ASC 1208 AL jest łatwa i wygodna, kontrola prawidłowości pracy poszczególnych komputerów jest zautomatyzowana (Auto Scan). Bardzo istotną funkcją dla administratorów w sieci TASK jest funkcja "Hot Pluggable", która umożliwia odłączanie i przyłączanie komputerów bez konieczności przerywania pracy konsoli. Dzięki hasłowemu systemowi zabezpieczeń administratorzy w Holku mają możliwość tworzenia osobnych profili upoważnionych użytkowników, którzy mogą obserwować i kontrolować pracę poszczególnych komputerów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozwiązania ATEN w trójmiejskim superkomuterze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl