SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozwój standardów Wi-Fi

W tym roku zaplanowano wprowadzenie dwóch kluczowych dla rozwoju Wi-Fi zmian, dotyczących bezpieczeństwa oraz jakości i możliwości sprzętu

Wprowadzane zmiany mają przyczynić się do zwiększenia liczby użytkowników komunikacji bezprzewodowej.

W październiku organizacja Wi-Fi Alliance ma zająć się dwoma nowymi standardami komunikacji bezprzewodowej - 802.11i oraz 802.11e. Specyfikacja 802.11i to kompletna wersja wstępnie wprowadzonego w roku ubiegłym standardu WPA (Wi-Fi Protected Access), natomiast 802.11e to nowy standard, który ma zapewnić lepszą jakość infrastruktury sieciowej służącej do transmitowania danych głosowych i wideo.

Poziom bezpieczeństwa jest jedną z największych przeszkód na drodze do szerokiej popularyzacji sieci bezprzewodowych. W ubiegłym roku protokół WPA zastąpił niezbyt pewny standard Wired Equivalent Privacy. Obecne rozwiązanie wykorzystuje mechanizm dynamicznych kluczy szyfrujących oraz odznacza się poprawionym procesem autentykacji użytkownika. Standard 802.11i został uzupełniony o algorytm AES, który jest bezpieczniejszy niż dotychczas stosowany w WPA, ale może wymagać wymiany sprzętu na taki, który będzie w stanie poradzić sobie z większą ilością danych do przetworzenia.

W październiku Wi-Fi Alliance będzie także certyfikować produkty oparte na rozwiązaniu Wireless Media Extensions, będącym częścią standardu 802.11e. Opracowanie specyfikacji 802.11e oznacza wprowadzenie na rynek usług sieci VoIP jako realnej opcji dostępnej dla operatorów sieciowych. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku producenci telefonów komórkowych zaprezentują nowe modele urządzeń, które będą mogły pracować w dwóch trybach – w oparciu o bezprzewodowe technologie LAN i standardowe rozwiązania GSM.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozwój standardów Wi-Fi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl