SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozwój telefonii komórkowej to wyższy wzrost gospodarczy

Rozwój usług telefonii komórkowej przyczynia się do wzrostu PKB. Im nowocześniejsze są to technologie, tym większy ich wpływ na gospodarkę, i to zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się - wynika z raportu Deloitte i GSMA.

Rozwój telefonii komórkowej to wyższy wzrost gospodarczy

Zastąpienie 10 proc. tradycyjnej telefonii mobilnej 2G przez technologię 3G powoduje wzrost PKB per capita średnio o 0,15 pkt. proc. Dwukrotne zwiększenie bezprzewodowej transmisji danych opartej o technologię 3G podnosi dochód narodowy per capita średnio o 0,5 pkt. proc.

Przeprowadzone już w 2005 r. badania wykazały, że zwiększenie liczby telefonów komórkowych przypadających na 100 osób choćby o 10 sztuk może podnieść wzrost PKB na mieszkańca o 0,6 pkt. proc., a na rynkach rozwijających się - o 0,8-1,2 pkt. proc.

Jak dotąd pytaniem pozostawało, jaki wpływ na procesy makroekonomiczne będzie miała technologia 3G. Średni udział połączeń opartych na 3G (mierzony liczbą takich połączeń na 100 osób) w 2011 r. przekroczył w USA 90 proc., a w Europie Zachodniej - 60 proc. Wzrost ten związany jest przede wszystkim z większą dostępnością smartfonów i tabletów.

Analiza przeprowadzona w 96 krajach przez Deloitte i GSMA pokazała, że migracja użytkowników z technologii 2G do 3G wpływa pozytywnie na PKB. Już zwiększenie penetracji 3G o 10 proc. powoduje wzrost dochodu narodowego per capita o średnio 0,15 pkt. proc.

Rozwój technologii 3G skutkuje coraz większym wykorzystaniem bezprzewodowej transmisji danych. W latach 2005-2010 stopień jej wykorzystania podwajał się średnio każdego roku w każdym spośród 96 krajów, w których przeprowadzono takie badania.

Z raportu wynika, że występuje silna korelacja pomiędzy wielkością transmisji danych przypadającą na jedno połączenie 3G a wzrostem gospodarczym. Jej podwojenie prowadzi do wzrostu PKB per capita o 0,5 pkt. proc.. Im większy jest początkowy stopień wykorzystania transmisji danych podczas połączeń 3G, tym większy jest pozytywny wpływ jego dalszego zwiększania na wzrost gospodarczy. Potwierdzają to przykłady Rosji, Wielkiej Brytanii czy Korei Płd., gdzie wzrost spowodowany analogicznym zwiększeniem transmisji danych sięgnął 1,4 pkt. proc.

O ile na rynkach rozwiniętych wzrost PKB jest stymulowany głównie bezprzewodową transmisją danych, o tyle w krajach rozwijających się telefonia mobilna oparta na usługach głosowych jest nadal źródłem wielu ekonomicznych korzyści. Zwiększenie penetracji telefonii bezprzewodowej o 10 proc. przyczynia się do wzrostu łącznej wydajności czynników produkcji (TFP) o 4,2 pkt. proc., a to z kolei przekłada się na wzrost PKB poprzez lepsze wykorzystanie kapitału i nakładów pracy.

Raport "What is the impact of mobile telephony on economic growth?" został stworzony przez Deloitte oraz globalne stowarzyszenie operatorów komórkowych GSMA, w oparciu o dane przekazane przez firmę Cisco Systems. Raport analizował 96 krajów z następujących regionów: Europa Zachodnia, Europa Wschodnia, Afryka i Bliski Wschód, Azja i Pacyfik, Ameryka Północna i Południowa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozwój telefonii komórkowej to wyższy wzrost gospodarczy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tomek
Czyli korzystając sobie z netu w Heyah wspomagam polską gospodarkę? Super, żeby mi to tylko wróciło do mojej kieszeni ;)
odpowiedź