SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPO: działania władz Polskiego Radia mają cechy mobbingu

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk alarmuje głównego inspektora pracy oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, iż działania zarządu Polskiego Radia względem pracowników Trójki mają cechy mobbingu. - Wyjaśnienia, jakie przysyła KRRiT oparte są wyłącznie na stanowisku pracodawcy i nadawcy, zupełnie pomijając stanowisko dziennikarzy - pisze Trociuk.

fot. polskie radioArticle

Impulsem do napisania apeli były coraz to nowe skargi, jakie napływają od obywateli, dotyczące sytuacji dziennikarzy i pracowników Programu Trzeciego Polskiego Radia.

- Odwoływanie audycji dziennikarzy na minuty przed jej wyemitowaniem, brak transparentności drogi służbowej, ciągły nacisk psychiczny i próby ustnego wpłynięcia na niezależność poszczególnych dziennikarzy, stałe utrzymywanie w niepewności, jawne naciski mające na celu poparcie wyłącznie jednej strony politycznego sporu, wysyłanie dziennikarzy na delegacje lub przeniesienie do archiwum w celu ograniczenia ich pracy antenowej, wypełniać mogą znamiona uporczywego i długotrwałego mobbingu, któremu są poddani dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia - wylicza Stanisław Trociuk.

O napiętej sytuacji w redakcji Trójki pisaliśmy szczegółowo pod koniec sierpnia br., gdy w ciągu piętnastu minut odwołano „Zapraszamy do Trójki”, które miał poprowadzić Michał Olszański.

„KRRiT zbywa doniesienia, uważając je za nierzetelne”

Biuro RPO zwraca uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy debata publiczna wokół zmian programowych, decyzji personalnych oraz metod nadzorczych podejmowanych przez władze Polskiego Radia stała się bardzo intensywna. - Wyjaśnienia, jakie przysyła RPO Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oparte są wyłącznie na stanowisku pracodawcy i nadawcy, zupełnie pomijają stanowisko pracowników i dziennikarzy. Pomijają też fakt, że szefowa radia publicznego zakazała pracownikom 20 lipca wypowiedzi dla mediów. W tej sytuacji jedynym źródłem wiedzy o tym, co dzieje się w „Trójce” są informacje zebrane przez dziennikarzy innych mediów, a KRRiT zbywa je twierdząc, że są to doniesienia nierzetelne – czytamy w piśmie do GIP.

RPO w piśmie do GIP przypomina, że prawo pracownika do krytycznej oceny pracodawcy wynika z w Konstytucji wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. - Możliwość krytykowania pracodawcy mieści się w ramach obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy - czytamy w piśmie.

„Jako dziennikarze i pracownicy”

Pracownicy Polskiego Radia prezentują swoje poglądy nie tylko jako pracownicy, ale także jako dziennikarze – przypomina wiceszef biura RPO. - Działania obecnego i poprzednich zarządów Polskiego Radia oraz osób z kierownictwa Programu Trzeciego Polskiego Radia polegające na próbach ingerencji w bezstronności i pluralizm są rażąco niezgodne z obowiązującymi standardami i powinny zostać poddane kontroli, a w razie potwierdzenia takich zdarzeń wobec osób za nie odpowiedzialnych powinny zostać wyciągnięte konsekwencje- kończy Stanisław Trociuk.

W sprawie zakazu wypowiedzi dla pracowników Polskiego radia, Rzecznik Praw Obywatelskich pisał już do zarządu Polskiego Radia w lipcu br. W odpowiedzi prezes Agnieszka Kamińska wskazała, że zarządzenie zakazujące pracownikom wypowiadania się w mediach bez zgody rzecznika firmy, nie pozbawia ich możliwości krytycznej oceny pracodawcy, o ile nie przekracza ona granic dopuszczalnej krytyki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPO: działania władz Polskiego Radia mają cechy mobbingu

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Euklides
Byłbym zdziwiony gdyby skrajnie lewacki RPO - Bodnar nie bronił skrajnie lewackiej Trójki, którą na fundamentach postkomunizmu próbował stworzyć Strzyczkowski z Zozuniem, Olszańskim czy Wyżgą. W kolejce by skarżyć się na Prezes Kamińska czeka Kampania Przeciw Homofobii, Antifa, Amnesty International i Międzynarodówka Komunistyczna.
odpowiedź
User
Tolek
Straszne Radio które broni polskiej racji stanu i nie służy obcym kapitałom i antychrystom. Broni podstawowych wartości i wieloeiekowej tradycji. Popularyzuje kulturę i sztukę. Służy ważnymi informacjami które dla komercji są zbyt nudne. Nie dopuszcza zboczeń i aberracji.
odpowiedź
User
Skandal
W głowie się nie mieści co dzieje się z Polskim Radiem! Rządzący nie rozmawiają z pracownikami, słuchaczami, mediami... siedzą i demolują po kolei programy PR. Z archiwum Trójki też usuwają audycje, żeby poszły w niepamięć! Czy ktoś może ich powstrzymać?!
odpowiedź