SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP podwyższyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe w styczniu, aby ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu inflacyjnego w średnim okresie. RPP nie obawia się natomiast o wzrost gospodarczy, który jej zdaniem w IV kw. 2010 r. był zbliżony do poziomu z III kw. ub. r.

"Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:
stopa referencyjna 3,75% w skali rocznej;
stopa lombardowa 5,25% w skali rocznej;
stopa depozytowa 2,25% w skali rocznej;
stopa redyskonta weksli 4,00% w skali rocznej" - czytamy w komunikacie po październikowym posiedzeniu władzy pieniężnej.

Rada zauważa, że w grudniu 2010 r. roczna inflacja CPI wzrosła do poziomu 3,1%, pozostając powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5%. Wzrost inflacji CPI wynikał w dużym stopniu ze wzrostu cen paliw związanego z rosnącymi cenami surowców energetycznych na rynkach światowych.

"Według wstępnych szacunków wzrosła także inflacja bazowa. Wzrostowi inflacji towarzyszyło podwyższenie oczekiwań inflacyjnych. W najbliższych miesiącach można oczekiwać utrzymania się inflacji CPI powyżej celu inflacyjnego ze względu na wcześniejsze silne wzrosty cen żywności, wysoką dynamikę cen paliw, a także podwyższenie większości stawek VAT w 2011 r." - podkreślono w komunikacie.

W ocenie Rady, przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce wspierające poprawę sytuacji na rynku pracy może prowadzić do stopniowego wzrostu presji płacowej i inflacyjnej w średnim okresie. Jednocześnie silny wzrost cen surowców na rynkach światowych rodzi – w warunkach ożywienia gospodarczego – ryzyko utrwalenia się podwyższonych oczekiwań inflacyjnych.

"Aby ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu inflacyjnego w średnim okresie, Rada postanowiła podnieść stopy procentowe NBP. Jednocześnie Rada będzie w dalszym ciągu analizowała ewentualne sygnały narastania presji inflacyjnej" - czytamy dalej.

Rada na posiedzeniu oceniła także sytuację w kraju i za granicą. W jej ocenie dane napływające ze Stanów Zjednoczonych i strefy euro wskazują na stabilizację umiarkowanego tempa wzrostu aktywności gospodarczej. Kolejne dane potwierdzają utrzymywanie się korzystnej koniunktury w Niemczech, które są głównym partnerem handlowym Polski.

"Wzrost gospodarczy w większości krajów rozwiniętych jest jednak nadal ograniczany przez wysoki poziom bezrobocia oraz trwające dostosowania w bilansach gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i instytucji finansowych. W największych gospodarkach wschodzących następuje zaostrzanie polityki monetarnej mające na celu ograniczenie narastania nierównowagi makroekonomicznej, w tym wzrostu inflacji. Czynnikiem niepewności dla wzrostu gospodarczego na świecie pozostają skutki wysokiej nierównowagi fiskalnej oraz zapowiadanego jej ograniczania w gospodarkach rozwiniętych, a także skutki ekspansji monetarnej, w tym niekonwencjonalnych działań podejmowanych przez główne banki centralne" - podkreśla RPP.

RPP uważa, że dane dotyczące polskiej gospodarki, w tym silny wzrost produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej w październiku i listopadzie 2010 r., a także pozytywne wskaźniki koniunktury przedsiębiorstw pozwalają oceniać, że wzrost gospodarczy w IV kw. utrzymał się na poziomie zbliżonym do III kw. 2010 r.

Ośmiu z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało 25-pkt. podwyżki stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu RPP.

Według nich, zacieśnienie polityki pieniężnej w obliczu coraz szybciej rosnącej inflacji konieczność. W zgodnej bowiem opinii ekspertów z resortów finansów i gospodarki oraz analityków z instytucji finansowych grudniowy skok wskaźnika CPI do poziomu 3,1% jest dopiero preludium przed prawdziwym wzrostem cen w pierwszych miesiącach 2011 r. Złożą się na to efekty podwyżki stawki podatku VAT oraz cen regulowanych, ale także niemożliwa do oszacowania skala podwyżek cen, które będą tłumaczone wzrostem VAT-u. Te wszystkie czynniki powodują, że konsensus rynkowy dla inflacji w najbliższych kilku miesiącach mówi o możliwym przekroczeniu górnej granicy celu inflacyjnego, czyli 3,5%. A to już powinno wymusić reakcję RPP.

RPP nie zmieniała poziomu stóp procentowych od czerwca 2009 roku, ale w październiku br. podniosła stopę rezerwy obowiązkowej z 3,0% do 3,50% z zastosowaniem od 31 grudnia 2010 r.

Dołącz do dyskusji: RPP podwyższyła stopy procentowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl