SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPP powinna przejść na neutralne nastawienie w polityce pieniężnej w IX

Z powodu nadal wysokiej inflacji, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) raczej nie zmieni obowiązujących parametrów polityki pieniężnej do końca kadencji, czyli do lutego 2010 r., wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusza Filara dla agencji ISB. W jego ocenie, już we wrześniu powinna zmienić nastawienie z łagodnego do neutralnego.

"Nie biorę pod uwagę, że w przyszłym roku możemy mieć w Polsce deflację. Pamiętajmy bowiem, że szacunki Ministerstwa Finansów mówiące o 1-proc. rocznej inflacji są bardzo konserwatywne i będzie ona raczej wyższa" - powiedział Filar ISB w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Stale mamy bowiem na podwyższonym poziomie wskaźnik inflacji bazowej, co oznacza, ze tak szybko z inflacji CPI schodzić nie będziemy. Członek Rady przypomniał też, że w Polsce cel inflacyjny realizowany był zawsze przy inflacji bazowej na poziomie 1,5-1,6%.

"Oczekuję, że w przyszłym roku uda się zredukować inflację bazową o 1 pp, ale to oznacza powrót do celu inflacyjnego, ale nie zjawiska deflacyjne, nawet w ujęciu miesięcznym. W tej sytuacji na pewno nie można liczyć na redukcje stóp procentowych, ale i podwyżki są raczej niemożliwe" - powiedział Filar.

"Rada ma jeszcze jedno narzędzie w swojej komunikacji w rynkami - ocenianie perspektyw przyszłej inflacji. Na razie utrzymywaliśmy zapis w komunikatach, mówiący o łagodnym nastawieniu. Jednak już we wrześniu powinniśmy przejść na neutralne nastawienie w polityce monetarnej" - podsumował Filar.

Przyjęty w tym tygodniu projekt ustawy budżetowej na 2010 rok przewiduje, że RPP do końca tego roku nie obniży już stóp procentowych, a w II przyszłego roku rozpocznie się - dokonywane już przez Radę nowej kadencji - zacieśnianie polityki monetarnej.

RPP ostatnio obniżyła stopy procentowe w czerwcu (do 3,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej), a ostatnie wypowiedzi jej członków - nawet zwolenników łagodnej polityki pieniężnej - przekonały większość analityków, że nie należy oczekiwać dalszych cięć stóp w tym roku.

Inflacja wyniosła w lipcu 3,6% r/r, zaś cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% (+/- 1 pkt proc.). Czerwcowa projekcja inflacyjna NBP przewiduje, że poziom 2,5% r/r zostanie osiągnięty w połowie 2010 r.

  • Więcej informacji:
  • RPP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP powinna przejść na neutralne nastawienie w polityce pieniężnej w IX

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl