SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP rozpocznie podwyżki stóp w 2010 r., złoty będzie mocny

Projekt budżetu na 2011 rok, opublikowany we wtorek przez Ministerstwo Finansów, przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych pod koniec tego roku, czego efektem będzie wzrost stopy referencyjnej o 25 pb do 3,75%. Jednocześnie oczekiwane jest kilkuprocentowe umocnienie się złotego wobec euro i dolara.

RPP rozpocznie podwyżki stóp w 2010 r., złoty będzie mocny

"Biorąc po uwagę przewidywany przebieg procesów inflacyjnych w średnim okresie oraz zakładając,  że zmiany kosztu pieniądza banku centralnego będą tak jak dotychczas podporządkowane realizacji ciągłego celu inflacyjnego przyjęto, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozpocznie zacieśnianie polityki monetarnej pod koniec 2010 r. Powyższe założenie oznacza, że główna stopa procentowa NBP – stopa referencyjna ukształtuje się w 2010 r. średnio na poziomie 3,53%, a na koniec roku wyniesie 3,75%" - głosi projekt.

W 2011 r., wobec możliwości stopniowego narastania presji inflacyjnej w warunkach postępującego ożywienia gospodarczego, prognozowana jest kontynuacja cyklu  podwyżek stóp procentowych NBP. "W rezultacie szacuje się, że stopa referencyjna w ujęciu średniorocznym wzrośnie do 4,14%" - czytamy dalej.

Ekonomiści bankowi nie wykluczają, że RPP podniesie stopy procentowe już w tym roku - być może w październiku, gdy opublikowana zostanie nowa projekcja inflacyjna NBP.

Prognoza kursu walutowego zakłada, że w latach 2010-2011, w miarę stabilizacji nastrojów na globalnych rynkach finansowych i powrotu gospodarki  światowej na  ścieżkę wzrostu, złoty powinien się stopniowo umacniać.

"Aprecjację złotego będą wspierały relatywnie silne fundamenty polskiej gospodarki, w  tym niski stopień nierównowagi zewnętrznej oraz napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Umocnieniu polskiej waluty powinny w tym okresie sprzyjać również podwyżki stóp procentowych NBP w ramach cyklu zacieśniania polityki pieniężnej" - napisano też w dokumencie.

Średni kurs złotego w 2010 r. założono w wysokości 3,88 PLN/EUR i 2,93 PLN/USD, a w 2011 r. na poziomie 3,75 PLN/EUR i 2,88 PLN/USD. "Oznacza to, że w 2011 r. przewidywana jest średnioroczna aprecjacja złotego. W stosunku do euro skala umocnienia złotego szacowana jest na 3,5%, a wobec dolara na poziomie 1,7%" - napisano w projekcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP rozpocznie podwyżki stóp w 2010 r., złoty będzie mocny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl