SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP: stopy procentowe bez zmian, możliwe podwyżki w przyszłości

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe we wrześniu, ponieważ dokonane od początku roku podwyżki powinny umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie, wynika z komunikatu banku centralnego, opublikowanego po posiedzeniu Rady. Jednak w ocenie RPP w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie.

RPP: stopy procentowe bez zmian, możliwe podwyżki w przyszłości

"W ocenie Rady, dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu.

Rada uznała, że od poprzedniego posiedzenia pojawiły się kolejne sygnały osłabienia aktywności gospodarczej na świecie. W Stanach Zjednoczonych w II kw. obniżyło się roczne tempo wzrostu gospodarczego, a także zrewidowano w dół dane o PKB w poprzednich kwartałach. Również w strefie euro oraz niektórych gospodarkach wschodzących dynamika PKB obniżyła się w II kw. Jednocześnie, w ostatnim okresie pogorszyły się nastroje konsumentów i przedsiębiorców w wielu krajach, natomiast inflacja pozostała na podwyższonym poziomie.

"Zwiększone ryzyko spowolnienia aktywności gospodarczej na świecie wraz z utrzymującymi się problemami fiskalnymi w niektórych krajach przyczyniły się do wzrostu napięć na światowych rynkach finansowych. Nastąpił znaczny spadek cen akcji oraz dalsze obniżenie cen surowców na rynkach światowych. Wobec podwyższonej awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych osłabiły się kursy walut krajów wschodzących, w tym kurs złotego. Do zwiększonej zmienności cen aktywów przyczynia się także duża nadpłynność na globalnych rynkach finansowych, związana z silnie ekspansywną polityką pieniężną głównych banków centralnych" - uważa RPP.

RPP podkreśliła, że w Polsce, dane o PKB w II kw. potwierdziły, że w I połowie br. utrzymywało się relatywnie wysokie i stabilne tempo wzrostu gospodarczego. Do zwiększenia PKB przyczyniał się głównie wzrost popytu krajowego, wynikający zarówno z rosnącego spożycia indywidualnego, jak i przyspieszenia wzrostu inwestycji. Ponadto, utrzymał się znaczący przyrost zapasów przedsiębiorstw. Dane dotyczące koniunktury w pierwszych miesiącach III kw. sygnalizują jednak możliwość obniżenia się dynamiki wzrostu gospodarczego, w szczególności osłabienia koniunktury w przemyśle.

"W lipcu roczna inflacja CPI obniżyła się do 4,1%, pozostając wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Obniżenie inflacji nastąpiło głównie wskutek spadku cen żywności, mimo jednoczesnego wzrostu cen energii. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymała się na niezmienionym poziomie. Wraz ze spadkiem bieżącej inflacji obniżyły się oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych, natomiast wzrosła nieco dynamika cen produkcji przemysłowej" - podkreślono.

Według Rady, w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych.

"W średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez oczekiwane obniżenie dynamiki krajowego wzrostu gospodarczego w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, a także dokonanego w I połowie br. podwyższenia stóp procentowych oraz prawdopodobnego spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie. Czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen jest natomiast wpływ sytuacji na rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego" - podsumowano w komunikacie.

Na posiedzeniu Rada przyjęła "Założenia polityki pieniężnej na rok 2012". W dokumencie Rada utrzymała podstawowe elementy dotychczasowej strategii polityki pieniężnej NBP, w tym ciągły cel inflacyjny na poziomie 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ± 1 punkt procentowy, realizowanej w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

Żaden z trzynastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał podwyżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu RPP. Od czerwca 2011 r. główna stopa procentowa (referencyjna) wynosi 4,50%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP: stopy procentowe bez zmian, możliwe podwyżki w przyszłości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl