SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Francuska RT pozostanie zakazana w Unii Europejskiej. Unijny sąd nieugięty

Sąd Unii Europejskiej stwierdził w ostatecznym orzeczeniu, że RT France, francuska wersja kremlowskiej, propagandowej stacji telewizyjnej nie może prowadzić swojej działalności na obszarze wspólnoty. To koniec postępowania prowadzonego przez RT France, rozpoczętego wiosną 2022 roku.

Article

RT (dawniej Russia Today) to sterowany przez ekipę Władimira Putina nadawca telewizyjny, który zajmuje się głównie emisją propagandowych materiałów, mających wspierać kremlowską politykę. Stacja stała się wyjątkowo aktywna od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji w Ukrainie.

RT France? Nie!

RT emituje swoje treści w różnych językach, w krajach francuskojęzycznych nadawcą jest RT France. Jednak po najeździe Rosji na Ukrainę Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o nałożeniu sankcji na stację, co skutkuje ograniczeniami w swobodzie jej nadawania.

RT France postanowiła reagować. Wiosną 2022 r. nadawca skierował do sądu UE skargę związaną z decyzją Rady. Teraz europejski organ sądowy wydał ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie Nie jest on po myśli prokremlowskiej stacji.

Czytaj także: Dziennikarze w lipcu będą mogli wrócić do miejscowości przy granicy z Białorusią

- W obecnym wyroku, wydanym w wyniku postępowania przyspieszonego trwającego cztery miesiące i 19 dni, sąd zauważył po pierwsze, że uwzględniając cele wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB), Rada dysponuje znacznym zakresem swobody przy określaniu celu środków ograniczających – wyjaśniono w komunikacie. - Z tej perspektywy nie można krytykować Rady za to, że uznała, iż środki niezbędne do podjęcia w odpowiedzi na poważne zagrożenie pokoju na granicach Europy i naruszenie prawa międzynarodowego mogłyby również obejmować tymczasowy zakaz nadawania treści przez niektóre środki masowego przekazu finansowane przez państwo rosyjskie, z uwagi na to, że środki te wspierają agresję wojskową Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Tego rodzaju rozstrzygnięcie oznacza, że RT France będzie nadal podlegać sankcjom unijnym, a nadawca pozostanie ograniczony w możliwościach docierania z treściami do odbiorców.

Czytaj także: Hakerzy z Anonymous grożą atakami zachodnim firmom, które nie wycofały się z Rosji

Dołącz do dyskusji: Francuska RT pozostanie zakazana w Unii Europejskiej. Unijny sąd nieugięty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl