SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja publiczna z regularnym kanałem w jakości Ultra HD

Hiszpański nadawca publiczny RTVE uruchomił regularny kanał 4K. W jakości Ultra HD jest dostępny La 1, czyli pierwszy program. Stacja dociera do 99 proc. populacji dzięki emisji w naziemnej telewizji cyfrowej.

Prezentacja La 1 UHD (fot. RTVE)Prezentacja La 1 UHD (fot. RTVE)

RTVE posiada prawa do transmisji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Będzie można je oglądać w jakości Ultra HD. Poza tym w ofercie La 1 są filmy, seriale, programy informacyjne czy rozrywkowe. Część jest produkowanych w 4K, inne będą upscalowane do tej jakości.

Emisja w DVB-T z kodekiem HEVC

Transmisje sportowe będą nadawanie w jakości 4K, technologią High Dynamic Range (HDR) i dźwiękiem Dolby Atmos. Emisja naziemna odbywa się w standardzie DVB-T i kodekiem HEVC. RTVE informuje, że dzięki temu stacja jest dostępna na niemal wszystkich telewizorach sprzedawanych od 2017 roku.

Uruchomienie regularnej emisji kanału 4K zbiega się z zakończeniem nadawania stacji w standardowej rozdzielczości w naziemnej telewizji cyfrowej w Hiszpanii. Nastąpi to 14 lutego. RTVE informuje, że kolejnym wyzwaniem jest przejście z wysokiej rozdzielczości (HD) do 4K. Hiszpański nadawca publiczny informuje, że za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej odbywa się 80 proc. konsumpcji telewizji w kraju. Zupełnie inna sytuacja jest w Portugalii, gdzie z przekazu naziemnego korzysta blisko 5 proc. gospodarstw domowych.

Nadawca RTVE rozpoczął testy w Ultra HD 20 listopada 2022 roku przy okazji mundialu w Katarze. Od tamtego momentu w 4K pokazano m.in. kilka imprez sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej i Lekkoatletyce Kobiet w 2023 roku. Niekodowana emisja La 1 w jakości Ultra HD w odróżnieniu od tych próbnych przekazów ma mieć charakter regularny.

Co z TVP 4K?

Telewizja Polska przy okazji mundialów w Rosji w 2018 roku i Katarze w 2022 roku oraz Euro 2020, rozegranym w związku z pandemią w 2021 roku,  nadawała w naziemnej telewizji cyfrowej kanał TVP 4K. Stacja była też dostępna w ofercie platformy cyfrowej Canal+ i wybranych sieci kablowych. TVP 4K miała od listopada 2022 roku prowadzić regularną emisję, ale ówczesny prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zmodyfikował kartę powinności.  Zapadła decyzja, że TVP 4K ma wznowić emisję w 2024 roku.

Nadawca publiczny posiada prawa do transmisji Euro 2024, a także sublicencję od Warner Bros. Discovery na transmisje w jakości 4K z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Pierwsza impreza potrwa od 14 czerwca do 14 lipca. Choć pojawiały się informacje, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej będą produkowane tylko w jakości Full HD, to obecnie wiadomo, że transmisje 4K także będą dostępne.

Na początku grudnia ub.r. zarząd Telewizji Polskiej potwierdził w planach programowo-finansowych przesłanych Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji plany wznowienia emisji kanału TVP 4K. - W związku z Euro 2024, Telewizja Polska planuje wznowienie  emisji programu TVP 4K w czerwcu i lipcu. Program będzie nadawany od godz. 6 do godz. 23, a jego koszt to 36 mln zł. Nadawca nie precyzuje, czy planuje regularną emisję przez cały rok. 70 proc. ramówki mają wypełnić transmisje i retransmisje z Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, 10 proc. filmy i seriale obyczajowe, sensacyjne i historyczne. TVP  nie wspomina w planach o Letnich Igrzyskach Olimpijskich – wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

Za tymi deklaracjami stoi jednak jednoosobowy zarząd w postaci Matyszkowicza. Po zmianach w TVP, która boryka się ostatnio z trudną sytuacją finansową, nadawca publiczny  nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące przyszłości TVP 4K. 

Dołącz do dyskusji: Telewizja publiczna z regularnym kanałem w jakości Ultra HD

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
To bardzo ważny news dla Polaków równie ważny jako , że w Chinach na targu przed chwilą przewrócił się worek z ryżem
odpowiedź
User
Pytanie do redakcji
Może czas skończyć z nagannym nawykiem tytułów celowo wprowadzających w błąd czytelników?
odpowiedź
User
Robert
Piniędzy nie ma i nie będzie. Trzeba się do tego zdania przyzwyczaić. Z tą koalicją już tak będzie.
odpowiedź