SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruch chce otworzyć sieć kawiarń w II półroczu

Dystrybutor pracy Ruch, który osiągnął 1,02 mld zł przychodów i 12,31 mln zł zysku netto w I kw., spodziewa się wzrostu sprzedaży i wyniku netto w kolejnych kwartałach.

W drugim półroczu spółka planuje uruchomić sieć kawiarń, chce także zrealizować we współpracy z partnerem pierwszy projekt deweloperski, poinformowali przedstawiciele spółki w poniedziałek.

Ruch planuje zainwestować w budowę lub zakup sieci kawiarń, połączonej ze sprzedażą prasy. Projekt mógłby ruszyć w drugim półroczu.

"Rozważamy zarówno kupno gotowej sieci lub spółki, jak i utworzenie biznesu od podstaw. Mamy już wstępne projekty, bardzo atrakcyjne" - powiedział prezes Ruchu Adam Pawłowicz podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w przypadku budowy sieci od podstaw, spółka mogłaby wykorzystać istniejące punkty sprzedaży. Możliwe także, że projekt, który ma na celu poprawę wizerunku spółki będzie zrealizowany przy udziale zewnętrznego partnera. Wówczas nakłady finansowe Ruchu sięgnęłyby kilku milionów złotych.

Prezes powtórzył, że Ruch analizuje potrzebę stworzenia nowej marki, a co najmniej liftingu obecnej. Za dwa tygodnie może zakończyć się drugi przetarg związany z odświeżeniem marki.

Jeszcze w tym roku Ruch chce uruchomić pierwszy projekt w zakresie nieruchomości. Zarząd chce przedstawić MSP, do którego należy ponad 72,5% akcji spółki dwa rozwiązania: utworzenie spółki komandytowo-akcyjnej i zapraszanie partnerów do realizacji konkretnych projektów lub wydzielenie części nieruchomości do spółki komandytowej i podział na spółki zależne.

Subwariantem jest utworzenie na bazie spółki komandytowo-akcyjnej funduszu inwestycyjnego zamkniętego, w 100% zależnego od Ruchu, którego certyfikaty byłyby notowane na GPW.

"Cały model zakłada utrzymanie kontroli Ruchu nas tymi projektami do czasu uzyskiwania najlepszych premii, które odzwierciedlają potencjał nieruchomości. Chcielibyśmy zdobyć know-how i uruchomić jeszcze w tym roku pierwszy projekt developerski" - powiedział prezes.

Zgodnie z prognozą, przychody Ruchu ze sprzedaży mają sięgnąć 4.209 mln zł, a zysk netto 49,3 mln zł w 2007 r. W I kw. przychody wyniosły 1.015 mln zł, a zysk netto 12,31 mln zł, co stanowi wykonanie prognoz całorocznych odpowiednio w 24,2% i 24,9%.

"Wyniki za I kw. są satysfakcjonujące. Dynamika wzrostu przychodów rośnie i sądzimy, że uda nam się osiągnąć cel rocznego wzrostu o 4,3%. Ten plan powinien być wykonany, bo w drugiej połowie roku ruszy modernizacja sieci i to powinno skutkować wzrostem sprzedaży. Wydaje się, że tegoroczny wynik finansowy nie jest w żaden sposób zagrożony" - powiedział prezes.

Zarząd poinformował, że w II połowie roku Ruch dokona rewizji całorocznego budżetu, szczególnie w planie inwestycyjnym. Na 2007 rok na inwestycje spółka ma przeznaczyć ponad 200 mln zł, w tym 147 mln zł to kwota pochodząca z giełdy, a 60 mln zł to środki własne. Jednak zdaniem prezesa spółka nie będzie w stanie zrealizować tego planu.

Z zysku za 2006 rok spółka nie wypłaciła dywidendy, a zarząd stoi na stanowisku, że przez najbliższe trzy lata wypracowane środki powinny być przeznaczane na inwestycje. "To jest zdanie zarządu, jednak ostateczna decyzja należy do akcjonariuszy" - podkreślił prezes.

Prezes poinformował, że zarząd wystąpił do Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) z wnioskiem o uplasowanie jednej akcji spółki na GPW, co pozwoliłoby na uruchomienie programu akcji pracowniczych. Nie otrzymał jednak na razie odpowiedzi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruch chce otworzyć sieć kawiarń w II półroczu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl