SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruch w sieciach komórkowych w górę. Dominują treści wideo

W 2022 r. treści wideo wygenerują ok. 70 proc. globalnego ruchu w sieciach komórkowych. Drugim najsilniejszym generatorem są sieci społecznościowe, odpowiadające za ok. 9 proc. transmisji danych - szacuje firma Ericsson w najnowszej edycji raportu Ericsson Mobility Report.

Prognozy z 2014 r. zakładały, że w 2019 r. przeciętny użytkownik smartfona zużyje średnio 2,5 GB danych miesięcznie. Od tamtego czasu sporo na globalnym rynku się zmieniło. Zgodnie z najnowszymi danymi firmy Ericsson, już w 2023 r. średnie globalne zużycie danych komórkowych, generowane przez jednego smartfona w ciągu miesiąca, przekroczy 19 GB. Do końca 2028 r. wartość ta ma zbliżyć się do 46 GB miesięcznie.

Obecnie użytkownicy smartfonów poświęcają znacznie więcej czasu na przesyłanie i dzielenie się materiałami wideo. Ich udział w ruchu komórkowym w 2022 r. stanowi ok. 70 proc.

Do końca 2028 r. udział treści wideo ma wzrosnąć o ok. 30 proc. Wówczas, zgodnie z szacunkami firmy Ericsson, będzie odpowiadać za 80 proc. mobilnego transferu danych na świecie. Drugą pod względem wielkości kategorią, która generuje ruch w sieciach komórkowych, są media społecznościowe. Ich udział w 2022 r. to ok. 9 proc.

Analiza ruchu wideo na dostawcę usług telekomunikacyjnych na podstawie danych z kilku wybranych komercyjnych sieci 4G i 5G w Europie, Azji i obu Amerykach pokazuje, że cztery największe platformy społecznościowe (YouTube, TikTok, Facebook, Instagram) wygenerowały największą część ruchu wideo – z udziałem ok. 40-95 proc. w streamingu wideo. Na kolejnym miejscu znalazły się serwisy VOD z udziałem pomiędzy 10 a 30 proc.

Raport firmy Ericsson zakłada również możliwość zmiany, która może wpłynąć na kolejność zestawienia — upowszechnienie urządzeń i aplikacji XR, czyli oferujących możliwości rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej, może potencjalnie wpłynąć na udział poszczególnych kategorii w ruchu mobilnym.

Wzrost ruchu danych w sieci komórkowej między II i III kwartałem 2022 r. wynosił ok. 7 proc. Natomiast całkowity miesięczny ruch danych w sieciach komórkowych na świecie osiągnął ok. 108 EB. Oznacza to, że w ciągu zaledwie dwóch lat globalny ruch w sieciach komórkowych prawie podwoił się (w III kwartale 2020 r. było to 55 EB miesięcznie).

Według raportu firmy Ericsson, w Europie Środkowej i Wschodniej również obserwuje się wzrost transmisji danych, napędzany przez migrację abonentów sieci 2G i 3G do 4G. Jednak do 2024 r. przewiduje się, że 5G wyprzedzi poprzednie generacje i będzie technologią o największym wzroście subskrypcji. W omawianym okresie, objętym prognozą, średni miesięczny ruch danych użytkownika smartfonu ma wzrosnąć z 13 GB do ok. 35 GB miesięcznie.

Dołącz do dyskusji: Ruch w sieciach komórkowych w górę. Dominują treści wideo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl