SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rupert Murdoch zeznaje w sprawie o zniesławienie wytoczonej Fox News. Groźba 1,6 mld dolarów odszkodowania

Firma Dominion Voting Systems, dostarczająca w USA technologie do przeliczania głosów wyborczych, oskarża Fox News o zniesławienie i domaga się 1,6 mld dolarów zadośćuczynienia. Stacja w 2020 roku powtarzała tezy Donalda Trumpa o oszustwach w czasie głosowania na prezydenta, który kandydat Republikanów przegrał. Na przesłuchaniu stawił się we wtorek Rupert Muroch, prezes Fox Corporation.

Rupert Murdoch w 2011 roku, fot. YouTube/Channel 4Article

Dominion Voting Systems, zajmująca się technologią wyborczą, domaga się 1,6 mld dolarów odszkodowania od Fox News Network za zniesławienie.

Firma twierdzi, że stacja Ruperta Murdocha rozpowszechniała fałszywe twierdzenia, iż jej maszyny zostały wykorzystane do sfałszowania wyborów w 2020 roku przeciwko urzędującemu Republikaninowi Donaldowi Trumpowi i na korzyść Demokraty Joe Bidena.

Fox powielał fałszywe narracje o oszustwach wyborczych na rzecz Bidena

Fox argumentował, że miał prawo informować o twierdzeniach Trumpa o manipulowaniu głosami i że pozew Dominion stłumi wolność prasy. Sędzia odrzucił wniosek stacji o umorzenie sprawy w grudniu 2021 roku.

Prezes Fox Corp Rupert Murdoch był we wtorek przesłuchiwany pod przysięgą w wytoczonym przez Dominion Voting Systems procesie. "Od najwyższych szczebli po najniższe, Fox świadomie rozpowszechniał kłamstwa" - przekazała firma Dominion w oświadczeniu. Po wyborach prezydenckich w 2020 roku sprzymierzeńcy Trumpa, tacy jak jego prawnik Rudy Giuliani i Sidney Powell, pojawili się w Fox News i fałszywie twierdzili, że oprogramowanie Dominion mogło manipulować liczeniem głosów na korzyść Bidena - dowodzie przed sądem firma.

91-letni Murdoch Murdoch będzie przesłuchiwany w formie wideokonferencji przez dwa dni, jego zeznania nie będą otwarte dla publiczność.

Dominion stara się uzyskać informacje od Murdocha, jego syna Lachlana Murdocha i innych pracowników Fox News, w celu udowodnienia, że władze stacji Fox wiedziały, że oświadczenia w czasie po zakończeniu głosowania w listopadzie 2020 roku były fałszywe bądź lekkomyślnie zlekceważyły ich wiarygodność.

Zeznawali też synowie Murdocha i prezenterzy Fox

5 grudnia w tej sprawie zeznania złożył najstarszy syn Murdocha i szef Fox Corp, Lachlan. Drugi syn magnata mdiowego, James Murdoch, był przesłuchiwany w październiku.

W ostatnich miesiącach w sprawie wytoczonej rzz Dominion Voting Systems przesłuchiwani byli również gospodarze i współgospodarze Foxa: Tucker Carlson, Laura Ingraham, Jeanine Pirro i Bret Baier, a także były gospodarz Lou Dobbs. Zeznawali też szefowa Fox News Suzanne Scott i jej prezes Jay Wallace.

Pięciotygodniowy proces w tej sprawie ma się rozpocząć 17 kwietnia 2023 roku.

W innym procesie Dominion Voting Systems pozywa o zniesławienie skrajnie prawicową One America News Network, która również lansowała teorie o rzekomo stronniczym oprogramowaniu maszyn firmy, doliczających głosów Bidenowi.

Do tej pory żadne stwierdzenie Donalda Trumpa o oszustwach wyborczych w 2020 roku, które mogły wpłynąć na rezultat głosowania, nie znalazły potwierdzenia w faktach mimo licznych kontroli i audytów w całych Stanach Zjednoczonych. Mimo tego Donald Trump nieustannie powtarza, że doszło do "kradzieży wyborów" w 2020 roku.

Dołącz do dyskusji: Rupert Murdoch zeznaje w sprawie o zniesławienie wytoczonej Fox News. Groźba 1,6 mld dolarów odszkodowania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oo
To za chwilę nasz mały Trumpik też zacznie takie prawdy objawione głosić.
odpowiedź