SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rosyjski kanał RT DE zablokowany na YouTube w dniu startu

W czwartek wystartował kanał RT DE. To niemieckojęzyczna wersja Russia Today, która do tej pory nadawała wyłącznie w internecie. W dniu debiutu konto RT auf Sendung na platformie streamingowej YouTube zostało zablokowane.

Article

W 2014 roku Russia Today uruchomiła internetową emisję w języku niemieckim. Rok później zapowiadano stworzenie także tradycyjnej telewizji. Ze względu na kryzys ekonomiczny w Rosji nie zrealizowano tych planów. We wrześniu br. YouTube usunął niemieckojęzyczne streamy Russia Today. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zagroził wówczas podjęciem działań przeciwko amerykańskiej platformie, które zmuszą ją do respektowania rosyjskiego prawa. Miejscowy regulator mediów Roskomnadzor wcześniej groził blokadą YouTube w Rosji.

Google informował wówczas, że niemieckojęzyczna Russia Today prowadzi dezinformację w sprawie koronawirusa i kolejne wersje jej kanału będą po prostu usuwane. Na usunięcie rosyjskich kanałów, w tym Russia Today, z powodu wielu dezinformacji wcześniej zdecydowała się Ukraina i kraje bałtyckie.

Ruszył linearny kanał telewizyjny

Przez ostatnie miesiące trwały przygotowania do uruchomienia tradycyjnego kanału pod nazwą RT DE. Logotyp stacji przypomina znak graficzny używany do niedawna przez komercyjnego nadawcę RTL w Niemczech. 16 grudnia w godzinach porannych RT DE rozpoczął emisję m.in. na YouTube. Po 5 godzinach nadawania stream został usunięty.

Zobacz także: Rosyjskie kanały w kablówce Sejmu. „Rosjanie nie udostępniliby polskich”

- Poziom oporu i wrogości, z którymi RT spotyka się w Niemczech nie jest porównywalny z niczym, czego doświadczyliśmy w jakimkolwiek innym kraju lub części świata. Jednocześnie niemiecka opinia publiczna okazała się bardzo otwarta. Świadczy to o ogromnej popularności platform internetowych i społecznościowych RT DE – nawet bez przewagi w postaci pełnoprawnego kanału telewizyjnego, aż do teraz. W przyszłości będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby sprostać oczekiwaniom naszej niemieckojęzycznej widowni telewizyjnej - skomentowała Margarita Simonjan, redaktor naczelna RT.

Choć potencjalni widzowie RT DE w Niemczech nie mogą oglądać tej stacji na YouTube albo w sieciach kablowych, to do dyspozycji mają portal nadawcy, aplikację na urządzenia mobilne i przekaz satelitarny. Emisja odbywa się jednak z satelitów, które za Odrą są mało popularne (Eutelsata 16E i Eutelsata 9E). Większość Niemców odbiera telewizję satelitarną z Astry 19,2E, gdzie nadaje ponad 100 niemieckojęzycznych stacji niekodowanych i platforma cyfrowa Sky Deutschland. RT DE otrzymał licencję na nadawanie w Europie w Serbii na podstawie konwencji o telewizji transgranicznej.

Bez polskiej wersji językowej

24-godzinny kanał RT DE emituje programy informacyjne i publicystyczne dotyczące tematów lokalnych i międzynarodowych. W ramówce znajdą się też programy dokumentalne. Nie zabraknie wieczornego talk-show, programu o ludziach z zachodu, którzy przeprowadzili się do Rosji czy propozycji kulinarnych. Produkcja jest prowadzona zarówno na terytorium Niemiec, jak i Rosji.

Zobacz także: TVP kontra Russia Today. Jacek Kurski mówi o „naszym Poland Today”

Roczny budżet Russia Today to ponad 300 mln dol. Uruchomiona w grudniu 2005 roku stacja nadaje w 7 wersjach językowych (angielski, arabski, hiszpański, niemiecki, rosyjski). Posiada dodatkowy kanał dokumentalny, korzysta z 22 satelitów i znajduje się w ofercie dużych 230 operatorów kablowych, docierając do 700 mln gospodarstw domowych w ponad 100 krajach świata. Zatrudnia ponad 700 dziennikarzy, korespondentów i tłumaczy.  Russia Today nie nadaje w języku polskim. Treści przygotowane przez nadawcę można znaleźć na serwisie internetowym Sputnik Polska.

Dołącz do dyskusji: Rosyjski kanał RT DE zablokowany na YouTube w dniu startu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ssdfs
Zachodnia wolność słowa.
odpowiedź
User
Seba
Logotyp podobny do RTL hahaha
Taaa a TVN do TVP też?
odpowiedź