SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza biblioteka książkowa TVN

Telewizja TVN oraz Wydawnictwo Trio wydały książkę pt. "30 najważniejszych programów telewizyjnych w Polsce".

Książka jest pierwszą pozycją z serii Biblioteka tvn. Kolejna - "50 najważniejszych programów telewizyjnych na świecie" - ukaże się już jesienią bieżącego roku.

- O telewizji w Polsce mówi się dużo, ale w sposób niesystematyczny: na ogół staje się ona ważna wtedy, gdy zdarza się jakiś skandal w studio, albo w stacji nadawczej. Tymczasem telewizja - jedno z najważniejszych zjawisk współczesnej kultury – posiada swoją historię: mistrzów, bohaterów oraz zwyczajnych rzemieślników. O telewizji powinno się rozmawiać w klasach szkolnych, w murach wyższych uczelni, a także na imieninach u cioci.

W Polsce brak na ogół przekonania, że powinna ona być przedmiotem poważnych rozmów. Dlatego książka „30 najważniejszych programów telewizyjnych” stara się w dużej mierze zapełnić tę lukę. Kilkanaścioro krytyków podjęło się próby przekazania swojej wizji kulturowej roli najważniejszych w ich opinii audycji telewizyjnych. Jest wśród nich zarówno najbardziej wpływowy magazyn informacyjny telewizji PRL, jak i dobranocki dla dzieci. Czytelnik odnajdzie analizę „Kabaretu Starszych Panów”, jak i zarys ewolucji programów kabaretowych aż do „Kabaretu Olgii Lipińskiej”, a także dyskusję na temat roli sitcomu w polskim wydaniu. Czytelnik prześledzi dzieje teatru telewizji, unikalnego zjawiska na skalę światową, historię populistycznej rozrywki, jak i rodzimych teleturniejów.

Każdy z tekstów przedstawia historię zjawiska (szczególnie polską recepcję), następnie analizę fragmentu, zaś w ostatniej części kulturowe konsekwencje, kontynuacje oraz konteksty - komentuje prof. dr hab. Wiesław Godzic, medioznawca.

Dołącz do dyskusji: Rusza biblioteka książkowa TVN

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl