SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza Fundusz Mieszkań na Wynajem. BGK wyda 5 mld zł na 20 tys. mieszkań

Bank Gospodarstwa Krajowego poprzez Fundusz Mieszkań na Wynajem planuje w najbliższych latach zainwestować 5 mld zł i nabyć 20 tys. mieszkań. Z założenia Fundusz nie będzie inwestować w pojedyncze lokale w różnych budynkach. Jednak inwestorów, którzy dysponują budynkami pełnymi mieszkań na wynajem jest niewielu. Fundusz zamierza więc także budować samodzielnie na własnych gruntach.

– W dłuższej perspektywie część inwestycji będzie przygotowana specjalnie na nasze zamówienie na gruntach należących do Funduszu – mówi Piotr Kuszewski, dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fundusz wchodzi na niezagospodarowany rynek. W Polsce nie ma dużych inwestorów, którzy dysponują całymi budynkami z mieszkaniami na wynajem.

 – W żadnym wypadku nie zamierzamy inwestować w pojedyncze mieszkania, dlatego że to nie pozwala osiągnąć korzyści, czyli na przykład hurtowego zakupu energii, zaoferowania tańszych usług telekomunikacyjnych dla całego budynku, ale też pewnych korzyści, jeżeli chodzi o eksploatację budynku, gdzie nie trzeba zakładać wspólnoty mieszkaniowej, można jako inwestor dużo szybciej przeprowadzać pewne procesy – wyjaśnia Piotr Kuszewski.

Przedstawiciele Banku podkreślają, że inwestor instytucjonalny,  który dysponuje dużą liczbą budynków, może zaoferować bardzo korzystne warunki wynajmu.

 – Na polskim rynku nie ma ofert polegających na tym, że cały budynek jest przeznaczony na wynajem, co pozwala ograniczyć koszty – mówi Kuszewski. – To właśnie skala działania pozwoli nam, jako Funduszowi, zaoferować atrakcyjne stawki czynszu. Jako inwestor instytucjonalny inaczej myślimy o kliencie. Nie patrzymy na jednego najemcę jako źródło utrzymania całego Funduszu, bo to jest niewielka część przychodów.

Jak podkreśla dyrektor w BGK, decyzję o uruchomieniu Funduszu poprzedził szereg analiz dotyczących rynku najmu, rynku budowlanego i możliwości popytu na mieszkania na wynajem.

 – Z komercyjnego punktu widzenia przedsięwzięcie ma sens, a ostatecznie właśnie rynek pokaże, na ile tańsza będzie nasza oferta ze względu na efekt skali. Brak instytucjonalnych inwestorów inwestujących w całe budynki powoduje, że na rynku brakuje możliwości obniżania cen, na czym traci społeczeństwo – uważa Piotr Kuszewski.

Fundusz Mieszkań na Wynajem w początkowym okresie skupi się na największych miastach, jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź. W przyszłości oferty wynajmu mogą pojawić się także w innych miejscach. Według oszacowań na polskim rynku mieszkaniowym brakuje co najmniej 800 tys. mieszkań.

W wielu krajach Europy Zachodniej wynajem to zjawisko naturalne. Na przykład w Niemczech niemal połowa mieszkań to lokale wynajmowane. W Polsce wciąż dominuje chęć posiadania mieszkań na własność, zwykle finansowanych długoletnimi kredytami hipotecznymi.

Dołącz do dyskusji: Rusza Fundusz Mieszkań na Wynajem. BGK wyda 5 mld zł na 20 tys. mieszkań

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
duże miasta? Czyli degrengolady małych miast ciąg dalszy ! Zostawić 5 miast a resztę zaorać ? BZDURY ! Takie budynki o realnych czynszach już dawno państwo powinno budować. Ale nie PL. Prywatny nastawiony na zysk łupi ile się da, a tu powinien być wynajem dla młodych zaczynających pracę o dochodach np do xxx zł. Dużo zarabiasz stać cię na własne. Ale już to widzę kto będzie tanio mieszkał, Prezenterzy TV, celebryty. kumple posłów i wszelkiej maści karierowiczów.
odpowiedź