SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszają testy internetu Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat wystartował z ogólnopolskim testem konsumenckim usługi szerokopasmowego dostępu do internetu, który świadczony jest w bezprzewodowej technologii HSPA+. Usługa ta oferowana będzie w pakiecie z telewizją i telefonią od II kw. przyszłego roku.

Ruszają testy internetu Cyfrowego Polsatu

- Dostęp do internetu to zupełnie nowy obszar biznesowy dla Cyfrowego Polsatu. Naszym celem jest budowa operatora usług multi-play, tak aby z "dostawcy cyfrowej telewizji" stać się "dostawcą pakietu usług zintegrowanych - mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.

Usługa dostępu do internetu dla użytkowników platformy będzie realizowana w oparciu o sieć budowaną przez firmy Sferia S.A i Aero 2 w technologii Evolved HSPA - HSPA+ i w oparciu o częstotliwości 850 i 900 MHz. Częstotliwości te dają możliwość szybszej budowy zasięgu niż w przypadku technologii UMTS2100 z której korzystają np. operatorzy komórkowi.

Transmisja danych w technologii HSPA+ pozwala na pobieranie danych z prędkością do 21 Mb/s, a wysyłanie z szybkością do 5,76 Mb/s. Beata Białkowska, dyrektor marketingu Cyfrowego Polsatu, zaznacza jednak, że oferowana klientom finalnie prędkość zależeć będzie od odległości od nadajnika, warunków pogodowych oraz liczby osób korzystających w tym czasie z usługi na danym terenie.

- Nowa usługa kierowana jest do obecnych i przyszłych klientów Cyfrowego Polsatu, poszukujących nie tylko usługi telewizyjnej. Chcemy dostarczać szerokopasmowy dostęp do internetu także tym naszym klientom, którzy mogli dotychczas korzystać z niego w ograniczonym zakresie lub wcale. Zaoferujemy usługę nie tylko dla mieszkańców centrów miast, ale również przedmieść, a nawet niewielkich miasteczek i wsi - tłumaczy Libicki.

Szerokopasmowy internet Cyfrowego Polsatu będzie oferowany jako usługa domowa, z możliwością mobilności, co pozwala na korzystanie z niego nie tylko w domu, ale także, np. w ogródku, czy na wakacjach, po uprzednim sprawdzeniu zasięgu sieci. W pierwszym etapie zasięgiem usługi będzie objętych blisko 20 milionów osób i 40 proc. populacji obecnych klientów Cyfrowego Polsatu. Planowane są kolejne etapy rozwoju sieci, uwarunkowane zainteresowaniem usługą ze strony klientów.

Platforma zaoferuje dwa modele modemów niezbędnych do korzystania z usługi: Sierra Wireless: USB 306 oraz USB 307. Są to najnowsze oraz najszybsze modemy typu "USB stick", najwyższej 14 kategorii. W zestawie startowym znajduje się także antena zewnętrzna, która poprawia zasięg sieci i siłę sygnału. W przyszłym roku w ofercie pojawią się też modemy WiFi.

Uruchomiony wczoraj test konsumencki ma na celu kompleksowe sprawdzenie usługi i systemów ją obsługujących oraz poznanie oczekiwań klientów wobec niej jeszcze przed komercyjnym startem. W teście weźmie udział kilka tysięcy obecnych i nowych klientów Cyfrowego Polsatu z obszarów, gdzie usługa będzie dostępna w pierwszym etapie, którzy na czas pilotażu otrzymają nielimitowany i darmowy dostęp do internetu,

Oferta komercyjna usługi dostępu do internetu zostanie wprowadzona już w I kwartale 2010 r., natomiast oferta usług zintegrowanych będzie dostępna w II kwartale przyszłego roku. W IV kwartale planowane jest z kolei rozszerzenie pakietu usług o telefon stacjonarny. Usługa ta świadczona będzie poprzez internet radiowy.

- Wierzymy, że usługi zintegrowane zwiększą atrakcyjność naszej oferty na konkurencyjnym rynku płatnej telewizji, przyczynią się do wzrostu przychodów oraz zadowolenia klientów, a w konsekwencji ich lojalności - tłumaczy prezes Cyfrowego Polsatu. Dzięki wprowadzeniu internetu churn platformy ma spaść do pojedynczych niskich procentów.

Dominik Libicki pytany o koszty wprowadzenia usługi internetowej, wyjaśnia, że są minimalnie, bo większość wydatków został poniesiona przy wprowadzaniu telefonii komórkowej. Prezes nie chce nie chce podawać, na ilu klientów korzystających z dostępu do internetu platforma liczy na koniec przyszłego roku. Usługa ma być rentowna w ciągu od 3 do 5 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruszają testy internetu Cyfrowego Polsatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl