SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyły zwolnienia w Ringier Axel Springer Polska, na początek obejmą „Przegląd Sportowy” i „Fakt”

W Ringier Axel Springer Polska rozpoczęto we wtorek zwolnienia grupowe. Na początku pożegnano się z kilkoma korespondentami „Przeglądu Sportowego”, od środy zwalniani będą niektórzy pracownicy lokalnych oddziałów i centrali „Faktu”, w całej spółce zwolnienia skończą się za ponad miesiąc.

fot. materiały prasoweArticle

Kilka dni temu zarząd spółki podpisał porozumienie ze związkowcami, na mocy którego RASP ma zwolnić ogółem blisko 90 osób. Ustalono, że redukcje zatrudnienia zostaną przeprowadzone do końca czerwca br. Zwalniani pracownicy mają otrzymywać odprawy uzależnione od stażu pracy: osoby zatrudnione krócej niż dwa lata - trzymiesięczne wynagrodzenie, te pracujące od 2 do 5 lat - czteromiesięczne, a te zatrudnione dłużej - pięciomiesięczne.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie ze związków zawodowych działających w wydawnictwie, zwolnienia ruszyły we wtorek, a na pierwszy ogień poszli terenowi korespondenci „Przeglądu Sportowego”. Wypowiedzenia otrzymali m.in. dolnośląski korespondent Michał Guz, pracujący na Górnym Śląsku Leszek Błażyński i Maciej Sypuła. Natomiast od środy mają być zwalniani niektórzy pracownicy lokalnych oddziałów i centrali „Faktu” (gazeta ma redakcje m.in. w Poznaniu, Trójmieście, Łodzi, Krakowie i Lublinie).

O przebieg zwolnień grupowych zapytaliśmy biuro prasowe Ringier Axel Springer Polska. - Z szacunku do zwalnianych osób, wszystkie decyzje personalne będą omawiane bezpośrednio z pracownikami, których dotyczą i nie będą komentowane przez spółkę - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Skrzypek-Makowska, menedżer ds. komunikacji w firmie.

Jak przekazała nam kilka dni wcześniej Agnieszka Skrzypek-Makowska, wobec zwalnianych osób, które podpiszą porozumienie o rozwiązaniu umowy, firma zobowiązała się m.in. do: sfinansowania abonamentu opieki medycznej do końca 2020 roku, pomocy prawnej, dofinansowania wybranego przez pracownika kursu kwalifikacyjnego (np. językowego, branżowego, itp.), umorzenia pożyczki zwrotnej na cele mieszkaniowe zaciągniętej przez pracownika w ramach działającego w Spółce Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a także do wsparcia psychologicznego oraz doradczego związanego z poszukiwaniem nowej pracy.

Osoby do zwolnienia wyznaczane są przez szefów poszczególnych pionów po ustaleniach z bezpośrednimi przełożonymi zwalnianych. Jako kryteria podano „przesłanki merytoryczne, dotyczące poziomu kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, jakości wykonywanej pracy, kompetencji, likwidację stanowiska pracy oraz kryteria socjalne związane z sytuacją życiową i finansową”.

RASP wydaje tytuły prasowe i serwisy internetowe

Ringier Axel Springer Polska jest wydawcą grupy tytułów prasowych (m.in. „Fakt”, „Newsweek”, „Przegląd Sportowy”, „Forbes”, „Komputer Świat”, „Auto Świat”) oraz serwisów internetowych (m.in. Onet.pl, vod.pl, Business Insider Polska, Sympatia i serwisy tytułów prasowych).

W 2018 r. Ringier Axel Springer Polska osiągnął 6 mln zł zysku netto. W ciągu roku firma połączyła się z 10 powiązanymi z nią spółkami. Ze względu na restrukturyzację Ruchu utworzyła 28,7 mln zł rezerwy.

Pod koniec ub.r. firma wprowadziła nową strukturę swojej działalności w internecie opartą na pięciu obszarach strategicznych. Ich dyrektorami zostali Marta Badurek-Pietniczka, Martyna Majchrzak, Tomasz Gaweł, Mateusz Łukianiuk i Jerzy Gulczyński.

Według badania Gemius/PBI w marcu br. serwisy i aplikacje internetowe Ringier Axel Springer Polska zanotowały 23,25 mln użytkowników, 2,82 mld odsłon oraz 21 minut i 46 sekund średniego dobowego czasu korzystania.

Natomiast w lutym br. średnia sprzedaż ogółem „Faktu” wynosiła 212 426 egz. (6,9 proc. mniej niż rok wcześniej), „Przeglądu Sportowego” - 19 275 egz. (po spadku o 13,3 proc.), a „Newsweek Polska” - 67 280 egz. (po spadku o 13,8 proc.). „Przegląd Sportowy” w związku z odwołaniem rozgrywek sportowych wskutek epidemii w drugiej połowie marca zmniejszył objętość. W połowie kwietni RASP poinformował, że w marcu sprzedaż „Newsweek Polska” nie zmalała w porównaniu z lutym.

Ringer Axel Springer z serią przejęć internetowych

Pod koniec 2017 roku, zapowiadając połączenie polskich spółek należących do Ringer Axel Springer Media, szef firmy Mark Dekan zapowiadał, że jest ona zainteresowana przejęciami wyłącznie w internecie. - Mamy na oku kilka akwizycji w sektorze cyfrowym. Nie planujemy uruchomienia nowych tytułów prasowych - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.

W połowie 2018 roku Ringier Axel Springer Media przejął 44 proc. udziałów spółki No Fluff Jobs zarządzającej serwisem z ogłoszeniami pracy w branży IT. Pod koniec 2016 roku Grupa Onet-RAS Polska (obecnie Ringier Axel Springer Polska) kupiła 69 proc. udziałów właściciela platformy Jakdojade.pl, w połowie 2014 roku - 80 proc. udziałów w porównywarce cenowej Skąpiec.pl i serwisie z recenzjami produktów Opineo.pl, a jesienią 2014 roku - serwis NK.pl.

Pod koniec lutego br. kupił od Polska Press Grupy serwis ogłoszeniowy Gratka.pl, a pod koniec kwietnia w ramach wezwania do sprzedaży  za 66,1 mln zł kupił 79 proc. akcji firmy MNZ Property wydającej serwisy z ogłoszeniami nieruchomości i oferującej usługi dla tej branży.

Natomiast w ub.r. Ringier Axel Springer Polska sprzedał Netii (grupa Cyfrowy Polsat) swoje centrum danych w Krakowie. - Obecnie przenosimy nasze systemy do innego rozwiązania technicznego (rozwiązanie chmurowe), które jest zgodne z rozwojem i strategią naszej firmy - uzasadnił RASP.

Obniżki i zwolnienia w prasie, internecie i radiu

W drugiej połowie kwietnia Burda Media Polska zwolniła mailowo ok. 50 osób, m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorów oraz parę osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". Ponadto w firmie planowane jest obniżenie wynagrodzeń pozostałych pracowników.

W połowie kwietnia porozumienie w sprawie obniżek pensji i ochrony miejsc pracy podpisał ze związkowcami zarząd Polska Press Grupy. Pod koniec zeszłego tygodnia szefostwo firmy wycofało się z tych ustaleń. Zdecydowało, że część pracowników będzie miała obniżone pensje o 20 procent, część szefostwo skieruje na tzw. przestój ekonomiczny objęty 50-procentową obniżką pensji.

Wydawnictwo Bauer zamknęło w sumie 34 tytułów prasowych. Wypowiedzenie otrzymało 27 pracowników. Firma żegna się się też z dziennikarzami "CD Action" i "PC Format", ale nie przesądziła jeszcze o zakończeniu wydawania tych pism.

Agora uzgodniła ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Ponadto ustaliła program dobrowolnych odejść z jej spółki zależnej Goldenline, z którą pożegnało się 26 osób, prawie 80 proc. zatrudnionych. Zamknęła miesięczniki „Avanti” i „Logo”, rozstając się z ich pracownikami.

Także Edipresse Polska poinformowało, że rozwiązało umowy z 31 osobami, a z początkiem maja obniży pracownikom i współpracownikom wynagrodzenia i czas pracy o 20 proc. na okres od 6 do 8 miesięcy.

Spółki ZPR Media (zajmuje się produkcją tv) i Time (wydawca „Super Expressu” i broker reklamy radiowej) porozumiały się z pracownikami co do obniżki wynagrodzeń i wymiaru pracy o maksymalnie 20 proc. przez pół roku. Firmy chcą skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ich kierownictwa będą natomiast zarabiać o 20-40 proc. mniej do końca br.

Wydawnictwo Zwierciadło połączyło redakcje „Zwierciadła”, „Sensu” i serwisu Zwierciadlo.pl. Wspólnym zespołem zarządzać będzie od czerwca Joanna Olekszyk, z firmy odchodzi dotychczasowa szefowa „Zwierciadła” Paulina Stolarek-Marat. Wydawnictwo rozwiązuje też umowy z kilkoma współpracownikami, a pracownikom obniżono pensje.

Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.

Również zarząd Eurozetu zaczął rozmowy z przedstawicielami pracowników dotyczące obniżenia wszystkim pensji o 20 proc. na pięć miesięcy.

Natomiast prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w mailu zapewniła pracowników firmy, że mimo pandemii i recesji gospodarczej nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruszyły zwolnienia w Ringier Axel Springer Polska, na początek obejmą „Przegląd Sportowy” i „Fakt”

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Leca niepokorni, niezalezni dziennikarze. To byl pretekst by skonczyc z obiektywizmem. Kciuki za dziennikarzy Fakt. Jeszcze bedzie normalnie...
odpowiedź
User
Axel
Axel regularnie zatrudnia, wykorzystuje i zwalnia. Tak bylo za Jankowskiego. On to zapoczatkowal.
odpowiedź
User
Przegląd to trup do zamknięcia
Skończy jak Wprost. Papierowe wydanie do likwidacji, zostawią pewnie witrynę internetową, gdzie młodzież na śmieciówkach zrobi relację z meczu sprzed telewizora (zresztą, kto je dziś czyta?). Więc lokalni korespondenci to zbędny wydatek. "Przegląd" od początku lat 90-tych tylko dogorywa. W Polsce tak naprawdę nie ma "kultury kibicowania" jak we Włoszech, Hiszpanii czy Francji, gdzie jest kilka dużych poważnych dzienników sportowych. W efekcie dziennikarzom sportowym, którzy nie chcą głodować, pozostała tylko bukmacherka, inaczej już dawno musieliby zająć się czymś innym.
odpowiedź