SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rynek akcji wzrośnie o 15 proc. w 2011 r., złoty będzie się umacniał

ING Investment Management ocenia, że indeks WIG osiągnie wartość 55.000 pkt na koniec 2011 roku, czyli wzrośnie o 15% r/r, a złoty będzie umacniał się w przyszłym roku dzięki wzrostowi PKB, inwestycjom i środkom z UE, poinformował zarządzający ING IM Maciej Bombol.

Rynek akcji wzrośnie o 15 proc. w 2011 r., złoty będzie się umacniał

„Wydaje mi się, że uda się zarobić na rynkach akcji w 2011 roku. Szacujemy, że WIG powinien wzrosnąć o 15%. To jest konserwatywna prognoza i jest szansa na więcej, ale rynki będą bardziej zmienne niż w tym roku. Te 15% oddaje potencjał wzrostu polskiej gospodarki"- powiedział Bombol dziennikarzom.

Dodał, że dla rozwoju sytuacji na GPW istotny będzie rozwój sytuacji w takich krajach jak Irlandia, Portugalia, czy Hiszpania, choć w bazowym scenariuszu zarządzający ING IM zakładają, że Hiszpania nie będzie potrzebowała takiej pomocy jak Grecja.

„Zła sytuacja na globalnych rynkach finansowych w razie kolejnych problemów krajów z południowej Europy może przełożyć się na ucieczkę od bardziej ryzykownych aktywów, a to nie będzie sprzyjać warszawskiej giełdzie. Spodziewam się sporej nerwowości na rynku i znaczących korekt" - powiedział Bombol.

Według ING IM, przyszły rok będzie kolejnym dobrym czasem dla akcji polskich spółek, a segmentem zasługującym na szczególną uwagę będą małe i  średnie spółki. „Największy potencjał widzimy w małych i średnich spółkach. Akcje tych spółek powinny dać zarobić istotnie więcej, niż dużych spółek" - podkreślił.

Bombol dodał, że o ile ten rok jest dobry dla rynku obligacji, o tyle przyszły przyniesie pogorszenie ze względu na spodziewane podwyżki stóp procentowych. Zarządzający ING IM spodziewają się cyklu podwyżek stóp, rozłożonych równomiernie na przestrzeni roku, w sumie o co najmniej 100 pkt bazowych przy czym pierwsza podwyżka może nastąpić w pierwszym kwartale 2011 r.

„W przyszłym roku spodziewamy się dalszego przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Poziom 4,5% PKB w 2011 roku jest bardzo realny, bo wygląda na to, że ten rok zakończymy 4-proc. wzrostem" - powiedział zarządzający.

Prognoza ING IM zakłada inflację na poziomie 3,0-3,5%, stopę bezrobocia na poziomie 11% oraz stopę referencyjną NBP wysokości 4,5% w 2011 r.

W ocenie zarządzających, złoty fundamentalnie ciągle jest jedną z najbardziej niedowartościowanych walut wśród rynków wschodzących  i w 2011 r. powinien umacniać się wobec euro.

„Spodziewamy się, że złoty w przyszłym roku będzie się umacniał. Złotego będzie wspierał napływ inwestycji zagranicznych, środki z UE oraz wzrost PKB" - powiedział Bombol.

W scenariuszu bazowym ING IM zakłada, że w ujęciu globalnym akcje będą dobrą inwestycją w 2011 roku, szczególnie na tle instrumentów dłużnych. Akcje spółek z rynków wschodzących powinny dać zarobić ok. 15%, a spółek z rynków rozwiniętych ok. 10%.

Głównymi motorami wzrostu cen akcji będą przede wszystkim solidny wzrost zysków, wzrost dywidend i ożywienie na rynku fuzji i przejęć.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rynek akcji wzrośnie o 15 proc. w 2011 r., złoty będzie się umacniał

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl