SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rynek farmaceutyczny wzrósł do 23,5 mld zł w 2011 r.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w PLN na poziomie cen hurtowych) wzrosła w grudniu o ok. 28% w ujęciu r/r do poziomu blisko 2,2 mld zł, wynika z wstępnych danych IMS Health na podstawie wyników za pierwsze 23 dni grudnia.

Rynek farmaceutyczny wzrósł do 23,5 mld zł w 2011 r.

Jeśli potwierdzą się wstępne dane za grudzień, to oznacza, że w całym 2011 roku hurtownie sprzedadzą aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 23,5 mld zł, czyli o blisko 6% więcej niż w ubiegłym roku.

„W porównaniu do listopada 2011 r. [w grudniu] wartość rynku może więc wzrosnąć o ok. 10%" – czytamy w komunikacie.

„Zapowiedź wprowadzenia od nowego roku nowych list refundacyjnych spowodowała bardzo duży wzrost sprzedaży z hurtowni do aptek. Po 23 dniach miesiąca wzrost wartości rynku wyniósł prawie 28 procent w ujęciu rok do roku, a więc był kilkakrotnie większy niż w poprzednich latach. Tak duża dynamika wartości rynku oznacza, że po raz pierwszy grudzień może znaleźć się wśród miesięcy o najwyższej wartości rynku w całym roku, podczas gdy dotychczas był miesiącem o jednej z niższych sprzedaży z hurtowni do aptek" – skomentował ekspert IMS Health Marcin Gawroński.

Dodał, że najwyższy, ponad 30-proc. wzrost wartości sprzedaży, obserwowany jest w klasach terapeutycznych obejmujących leki i wyroby medyczne stosowane w leczeniu i diagnostyce cukrzycy.

„To właśnie ta grupa leków w największym stopniu została dotknięta zmianami na listach refundacyjnych. Duży, blisko 50-procentowy wzrost wartości sprzedaży zanotowaliśmy też w grupie leków zawierających hormon wzrostu, stosowanych w leczeniu akromegalii - dodał Gawroński.

„Jeśli potwierdzą się wstępne dane za grudzień, to w całym 2011 roku hurtownie sprzedadzą aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 23,5 mld zł, czyli o blisko 6% więcej niż w  ubiegłym roku. Oznacza to wzrost wartości rynku o około 1,3 mld zł w skali całego roku, przy czym około 40% tego wzrostu może zostać wygenerowane tylko w grudniu na skutek zapowiadanych zmian związanych z nową ustawa refundacyjną" - czytamy dalej.

W ocenie eksperta IMS Health ceny leków z list refundacyjnych opublikowano dopiero w piątek późnym popołudniem, a informacje o zmianach cen zaczęły do pacjentów docierać dopiero po świętach. Oznacza to, że wartość i dynamika rynku aptecznego w grudniu może jeszcze wzrosnąć w związku z obserwowaną paniką zakupową w aptekach w ostatnich dniach grudnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rynek farmaceutyczny wzrósł do 23,5 mld zł w 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl