SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rynek lokat polaryzuje się coraz mocniej

Tam gdzie jedne banki wciąż obniżają oprocentowanie, inne już zaczynają je podwyższać. Na razie to jednak tylko chwilowe promocje, a na trwałe odwrócenie trendu przyjdzie jeszcze poczekać.

<!-- 0.5092s -->

Przeciętne oprocentowanie średnio- i długoterminowych depozytów zaczyna powoli rosnąć. Wprawdzie średnia stawka dla lokat kwartalnych spadła o 0,01 pkt proc. m/m do 2,43 proc., ale już depozyty półroczne dają zarobić 2,65 proc., tj. o 0,14 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Przeciętne oprocentowanie lokat 12- i 24-miesięcznych wzrosło o 0,08 pkt proc. m/m, odpowiednio do 2,56 proc. oraz 2,98 proc. Wśród zmian, które banki wprowadzają do tabel oprocentowania depozytów wciąż przeważają obniżki, jednak ich skala jest już na tyle niewielka, że o wzroście średnich stawek decydują promocje wprowadzane przez pojedyncze instytucje. Niewykluczone, że w obawie o dalszy odpływ oszczędności z lokat (21,2 mld zł w siedem miesięcy) banki coraz częściej będą zachęcać klientów promocyjnymi ofertami, które wymagają wpłaty nowych środków.

Przeciętne oprocentowanie lokat na 5 tys. zł
 
Źródło: Open Finance, stan na 5 listopada 2013 r.

Na delikatne obniżki oprocentowania decydują się w większości te banki, które dotychczas znajdowały się na czele rankingów. I tak na przykład ostatnio odsetki ścięły FM Bank, Meritum Bank oraz neoBANK. Z kolei Getin Online (internetowy oddział Getin Banku) zmienił termin swojej sztandarowej Lokaty na start z jednego i trzech miesięcy na okres dwumiesięczny.

Wyższe odsetki od wybranych depozytów płacą natomiast Bank BGŻ, BNP Paribas, mBank i MultiBank. W przypadku dwóch ostatnich instytucji promocja trwa wyłącznie do 7 listopada. Na zupełne przemodelowanie oferty depozytów zdecydował się natomiast Bank Ochrony Środowiska, gdzie nie tylko podniesiono oprocentowanie dla wszystkich okresów, ale także zmniejszono minimalną kwotę dla lokat internetowych z 10 do 1 tys. zł.

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Lokata 1 M na 5 tys. zł

Idea Bank

4,75%

BNP Paribas

3,25%

Meritum Bank

2,70%

DnB NORD

2,50%

FM Bank

2,50%

Lokata 3 M na 5 tys. zł

Idea Bank

4,75%

Meritum Bank

4,00%

neoBANK

3,80%

BNP Paribas

3,50%

Getin Bank

3,25%

Lokata 6 M na 5 tys. zł

Alior Bank

3,60%

neoBANK

3,55%

mBank

3,50%

MultiBank

3,50%

FM Bank

3,35%

Źródło: Open Finance, stan na 5 listopada 2013 r.

W cyklicznym rankingu depozytów jedno- i trzymiesięcznych ponownie wygrywa Idea Bank z Lokatą na Dobry Początek. Płaci on 4,75 proc. w skali roku, lecz promocyjna oferta przeznaczona jest wyłącznie dla nowych klientów, a maksymalna kwota depozytu nie może przekroczyć 10 tys. zł. Z kolei na depozycie półrocznym najwięcej płaci Alior Bank. Klienci wpłacający nowe środki mogą liczyć na 3,6 proc. w skali roku. W zestawieniu lokat rocznych wygrywa FM Bank ze stawką 3,7 proc., zaś w przypadku depozytów dwuletnich pierwsze miejsce ex aequo zajęły FM Bank wraz z Santander Consumer Bankiem. Oba płacą po 4,1 proc. w skali roku.

Najwyższe stawki depozytów 12- i 24-miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Lokata 12 M na 5 tys. zł

FM Bank

3,70%

MultiBank

3,50%

Meritum Bank

3,40%

Invest Bank

3,20%

Idea Bank

3,10%

Santander Consumer Bank

3,10%

Toyota Bank

3,10%

Lokata 24 M na 5 tys. zł

FM Bank

4,10%

Santander Consumer Bank

4,10%

Getin Bank

3,85%

Credit Agricole

3,75%

Meritum Bank

3,70% z

z – oproc. zmienne, źródło: Open Finance, stan na 5 listopada 2013 r.

Można oczekiwać, że najbliższym czasie banki będą kusić promocyjnymi depozytami na nieco większą skalę niż dotychczas. W wielu przypadkach będą to jednak oferty przeznaczone wyłącznie dla klientów, którzy zdecydują się wpłacić do banku nowe oszczędności. Mniej warunków – podobnie jak teraz – wymagać będzie natomiast założenie depozytów długoterminowych, które z racji niskich stóp i dość odległej perspektywy ich podwyżek są dla banków opłacalnym rozwiązaniem. Zamiast relatywnie nisko oprocentowanych tradycyjnych depozytów instytucje finansowe wciąż będą zachęcać do zakładania depozytów z progresywnym oprocentowaniem oraz lokat w pakiecie z produktami inwestycyjnymi (głównie funduszami).Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rynek lokat polaryzuje się coraz mocniej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl