SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynek oczyszczaczy powietrza w Polsce wart 50 mln zł

W pierwszym kwartale tego roku rynek urządzeń air treatment (grupa produktowa urządzeń służących do poprawy jakości powietrza) osiągnął wartość 50 milionów złotych. - wynika z danych GfK.

Article

W ramach grupy produktowej air treatment wyróżniamy wiele typów urządzeń, w tym cztery kategorie, które są najpopularniejsze na polskim rynku i stanowią gros sprzedaży: oczyszczacze powietrza (air cleaner mono), oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania (cleaning + humidifier), nawilżacze (humidifier mono) oraz pochłaniacze wilgoci (dehumidifier mono).

W pierwszym kwartale tego roku ponad 80 proc. rynku w ujęciu wartościowym należało do oczyszczaczy powietrza. Tak wysoki udział tej kategorii w całości rynku urządzeń air treatment był spowodowany przede wszystkim stosunkowo wysoką jednostkową ceną tych urządzeń (średnio około 1000 zł) w porównaniu do jednostkowych cen urządzeń z pozostałych kategorii.

Z kolei w ujęciu ilościowym w całości rynku dominuje kategoria nawilżaczy. W pierwszym kwartale 2020 roku co trzecie urządzenie sprzedane typu air treatment należało do kategorii nawilżaczy powietrza.

Rośnie kategoria air treatment

–  Struktura udziałów rynkowych poszczególnych marek oczyszczaczy powietrza pokazuje, że wciąż mamy do czynienia ze stosunkową młodą grupą produktową z bardzo dużymi szansami na dynamiczny rozwój. Pojawienie się każdej nowej, a w szczególności silnej, marki powoduje, iż w zależności od kategorii, udział w rynku poszczególnych graczy zmienia się w sposób diametralny. Zatem, o ile istnieje już jakaś hierarchia producentów, to nadal miejsca na podium są wolne i czekają na markę, która wypracuje sobie pozycję dominującą. Dynamika i perspektywy rynku są ogromne - komentuje Artur Noga-Bogomilski, senior director w dziale Market Insight Solution w GfK.

Prezentowane w powyższym komunikacie analizy oparte są na danych pochodzących z Panelu Punktów Sprzedaży Detalicznej GfK (PoS Tracking) regularnie gromadzącego informacje na temat sprzedaży produktów z takich segmentów jak: elektronika użytkowa, fotografia, telekomunikacja, IT, wyposażenie biurowe oraz duże i małe sprzęty gospodarstwa domowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rynek oczyszczaczy powietrza w Polsce wart 50 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Margo
Dużo osób kupuje oczyszczacze powietrza, sama też kupiłam razem z irobotem. Niestety jestem alergiczką, więc muszę mieć czyste powietrze w domu. Poza tym ludzie też przez smog kupują oczyszczacze. Jak ma się czyste powietrze w domu to lepiej się śpi i ogólnie funkcjonuje.
odpowiedź
User
Maniek
Mi oczyszczacz ratuje życie mogę tak powiedzieć.
odpowiedź