SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynek venture capital w Polsce wart już 1,1 mld zł. Przez kwartał inwestycje w 98 start-upów

Z danych PFR Ventures i Inovo Venture Partners wynika, że od stycznia do końca marca 2022 na rynku venture capital przeprowadzono 98 transakcji, w które zaangażowanych było 101 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek ponad 1,1 mld zł.

W pierwszym kwartale 2022 przez polski rynek VC, przepłynęło 1,1 mld zł. To łączna wartość kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa.

Zobacz: Fundusze VC przez kwartał zainwestowały 6,5 mld dolarów w kryptowaluty. „Nie można ignorować tego rynku

Historycznie jest to najmocniejsze otwarcie roku. Dla porównania: w 2020 roku w pierwszych trzech miesiącach zainwestowano 249 mln zł, co odpowiadało za około 12 proc. wartości całego finansowania, a w 2021 było to 243 mln PLN (6,7 proc.).

Dobry czas dla venture capital

Odliczając ponadstandardowe transakcje (outliers), pierwszy kwartał 2022 to wciąż jeden z mocniejszych okresów, jakie można było zaobserwować na polskim rynku venture capital. Utrzymuje się też trend z 2021 roku, w którym w każdym kwartale odnotowaliśmy około 100 transakcji.

Nawet przy odseparowaniu największej transakcji, możemy mówić o ponad dwukrotnym wzroście względem Q1 2021. Jeżeli takie tempo zostanie utrzymane, to już na etapie zamknięcia trzeciego kwartału będziemy mogli patrzeć na poprzedni rekord z perspektywy wstecznego lusterka – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes w PFR Ventures.

- Wartość inwestycji wyniosła w pierwszym kwartale tyle, ile w całym 2019. W 3 lata polski rynek VC zrobił ogromny skok. Przez globalne fundusze, z którymi pracujemy, Polska nie jest już postrzegana jako rynek wschodzący a dojrzały, który pod względem potencjału nie różni się zbytnio od Niemiec  – mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

43 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 53 proc. Jednocześnie 86 z 98 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 85 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

Rysunek 1 Liczba i wartość transakcji. Celowo w zestawieniu osobno prezentowane są megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz

Mocny udział PFR Ventures

28 z 98 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W pierwszym kwartale zapewniły one około 17 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 38 transakcji (ok. 12,5 proc. udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 77 proc. wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

Zobacz: PFR Ventures podnosi budżet programu PFR Private Equity do 1,1 mld złotych

Największa transakcją była runda zamknięta przez polsko-fiński ICEYE, który pozyskał ponad 560 mln zł. Finansowanie zapewnił m.in. lokalny fundusz OTB Ventures.Natomiast PKN Orlen uruchomił największy (pod względem kapitalizacji) polski fundusz typu corporate venture capital. Według zapowiedzi, zainwestuje on ponad 450 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Rynek venture capital w Polsce wart już 1,1 mld zł. Przez kwartał inwestycje w 98 start-upów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl