SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd kupi Żabkę? Wicepremier: chętnie nabędziemy jakąś sieć będącą na sprzedaż

Chętnie nabędziemy jakąś sieć spożywczą, jeśli byłaby na sprzedaż, ale z nikim nie rozmawiamy - powiedział w środę wicepremier Henryk Kowalczyk pytany, czy rząd chce przejąć Żabkę. Jak dodał, chciałby, aby Krajowa Grupa Spożywcza została wyposażona w dodatkowe narzędzia, być może tworzyła jakąś sieć handlową.

Article

Kowalczyk w środę w TOK FM był pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z października br. dotyczącą potencjalnego odkupienia sieci Żabka. Minister rolnictwa przypomniał, że rząd, zgodnie z programem PiS, utworzył holding spożywczy: Krajową Grupę Spożywczą.

Dopytywany, czy KGS ma jakieś plany związane z Żabką, odparł: "zakusy ma takie, by mieć możliwości jakichś działań na rynku". - Bardzo dobrze sprawdziła się Krajowa Grupa Spożywcza, jeśli chodzi o skup zboża. Niestety powstała dopiero w maju, więc jeszcze nie mamy wielu narzędzi, ale chcemy wyposażyć ją jeszcze w inne narzędzia, np. przetwórstwa rolno-spożywczego. Ona w tej chwili staje się dystrybutorem nawozów. Czy będzie tworzyła jakąś sieć handlową? Chciałbym, natomiast nie wskazywałbym tu konkretnego przykładu - stwierdził wicepremier.

"Jakby jakaś sieć chciała się sprzedać, będziemy rozmawiać. (...) Z nikim nie rozmawiamy konkretnie, natomiast chętnie nabędziemy jakąkolwiek sieć sklepów spożywczych" - powiedział szef MRiRW.

Dodał, że Żabka została podana przez prezesa PiS jako przykład. - Rzeczywiście ten przykład jest dobry, natomiast czy on się zmaterializuje, czy to będzie akurat ta sieć, czy inna, czy swoja sieć utworzona, czy współpraca z innymi krajowymi, to nie jest przesądzone, ale rzeczywiście jest to docelowy model  - przekazał Kowalczyk.

Kaczyński: sklepy Żabki mogą zostać odkupione

Prezes PiS powiedział w październiku w Puławach, że wśród zadań, które deklarował PiS, "było +odbijanie+ tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zagranicznego". Dodał, że ten proces "w dalszym ciągu postępuje".

- W tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że te sieci elektryczne linii kolejowych, duże przedsiębiorstwo i mające też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione, właśnie od jednego z funduszy amerykańskich (chodzi o spółkę PKP Energetyka - przyp.). Ten sam fundusz (CVC Capital Partners - przyp.) jest właścicielem Żabki. Te sklepy Żabki też być może zostaną odkupione  – mówił wówczas Kaczyński.

Przedstawiciele Żabki w oświadczeniu dla tvn24.pl stwierdzili wtedy, że wypowiedź Kaczyńskiego "nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu" z udziałem firmy, zatem "nie ma podstaw do jej komentowania".

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to największa państwowa spółka zajmująca się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą żywności. Celem jej utworzenia jest budowanie silnego podmiotu spożywczego. Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. posiada kilkanaście spółek zależnych w segmentach: zbożowo-młynarskim, cukrowym, skrobi ziemniaczanej, owocowo-warzywnym, słodyczy, rolnym, nasiennym.

Dołącz do dyskusji: Rząd kupi Żabkę? Wicepremier: chętnie nabędziemy jakąś sieć będącą na sprzedaż

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
i tak i nie
"Z nikim nie rozmawiamy konkretnie, natomiast chętnie nabędziemy jakąkolwiek sieć sklepów spożywczych".

No właśnie - nie ważne co, nie ważne po co, grunt żeby można było swoich na stołkach osadzić....
odpowiedź
User
Gość
kupią żabki a póżniej cyk, zamknięte w niedziele.
odpowiedź
User
gwitt
kupią żabki a póżniej cyk, zamknięte w niedziele.


Zmiana właściciela najpewniej byłaby podstawą do rozwiązania umów franczyzowych a to oznaczałoby, że KGS kupiłaby co?
Spółkę z modelem działania i 0 sklepów.
odpowiedź