SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd może zająć się strategią dla sektora naftowego

Rząd może zająć się strategią dla sektora naftowego na najbliższym posiedzeniu, poinformował w środę Piotr Naimski, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne.

„Być może na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się strategią dla sektora naftowego” - powiedział Naimski w środę.

Dodał, że obecnie dokument znajduje się w Komitecie Stałym Rady Ministrów.

Nowa strategia dla sektora naftowego, która miała być przyjęta przez rząd już w grudniu, przewiduje, że PKN Orlen i Grupa Lotos nie będą dalej prywatyzowane, a także nie zostaną połączone.

W połowie grudnia Przemysław Wipler, dyrektor ds. dywersyfikacji dostaw nośników energii w resorcie informował, że akcje tych spółek, które znajdują się obecnie w Nafcie Polskiej, zostaną przeniesione do Skarbu Państwa.

Obecnie należąca w 100% do Skarbu Państwa Nafta Polska ma 51,91% akcji Lotosu, natomiast Skarb Państwa bezpośrednio kontroluje dalsze 6,93% akcji. W przypadku Orlenu jest to odpowiednio 17,32% i 10,20%.

Oprócz kwestii dotyczących Orlenu i Lotosu, strategia będzie dotyczyła także Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” (PERN), Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych „Naftoport” i Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP, dawniej Naftobazy).

Rząd nie wycofuje się z pomysłu przeniesienia do OLPP rurociągów produktowych z PERN-u. W PERN-ie ma pozostać ropociąg „Przyjaźń”, a także biznes surowcowy.

PERN jako firma strategiczna nie będzie prywatyzowany – tak samo, jak OLPP, zakłada plan rządu.

Do PERN-u ma zostać wniesiona spółka Siarkopol Gdańsk o wartości zbliżonej do wydzielanych aktywów logistyki paliw.

W końcu ub. roku związkowcy z PERN-u protestowali przeciwko rządowym planom przeniesienia rurociągów produktowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd może zająć się strategią dla sektora naftowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl