SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd europejskiego kraju może zniknąć z Facebooka

Rząd w Holandii zamknąć swoje konta na Facebooku. Tamtejszym organom rządowym wydano rekomendacje, by nie korzystać z platformy, dopóki ta nie wytłumaczy, co dzieje się z danymi użytkowników rządowych stron. 

Rząd Holandii rozważa przynajmniej tymczasowe zamknięcie swoich profili na Facebooku. Powodem są obawy o bezpieczeństwo danych zarówno organów rządowych, jak i użytkowników stron. Jak donosi holenderski nadawca NOS, ministerstwo spraw wewnętrznych już od pewnego czasu miało wątpliwości co do przejrzystości tego, jak platforma przetwarza dane internautów, dlatego też poprosiło krajowy urząd ochrony danych (Autoriteit Persoonsgegevens, AP) o ocenę.

Zobacz: Facebook ukrywa posty Muzeum Auschwitz. Jest reakcja rządu

Zawieszenie aktywności na Facebooku

Z wydanych przez urząd w piątek rekomendacji wynika, że holenderskie organy rządowe powinny zamknąć lub przynajmniej zawiesić swoje konta na Facebooku do momentu, kiedy firma nie wyjaśni jak przetwarza dane organizacji rządowych i osób odwiedzających rządowe strony na platformie oraz nie zagwarantuje ochrony ich prywatności.

"Internauci, którzy wchodzą na strony rządu, muszą mieć pewność, że ich dane osobowe i dane wrażliwe są w bezpiecznych rękach" - zaznaczył w oświadczeniu szef AP Aleid Wolfsen.

Odchodząca ministra cyfryzacji Alexandra van Huffelen już w październiku zeszłego roku poinformowała parlament, że mimo rocznych konsultacji Meta, czyli firma matka Facebooka, wydaje się niechętna modyfikowaniu sposobu przetwarzania danych holenderskich użytkowników rządowych stron. Teraz, jak poinformował NOS, rozmowy z Metą mają być jednak kontynuowane. Van Huffelen zapowiedziała, że dała firmie czas do wakacji na rozwianie wątpliwości holenderskich władz odnośnie bezpieczeństwa danych.

"W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni dostosować się do rekomendacji AP i zaprzestać korzystania z usług platformy" - ostrzegła polityczka.

Konto rządu Holandii na FB ma 91 tys. obserwujących, holenderskiego MSW 22 tys. Szacuje się, że holenderskie władze za pośrednictwem Facebooka docierają do ok. 5 mln osób.

Zobacz: Facebook przegrywa głośny proces. Musi przywrócić treści edukacyjnego profilu 

"Uważamy, że to ważne, abyśmy mogli nadal z niego (Facebooka) korzystać. Ale prawo jest prawem i uważamy, że jako rząd musimy wiedzieć, co dzieje się z danymi naszymi i naszych użytkowników" - powiedziała van Huffelen.

Dołącz do dyskusji: Rząd europejskiego kraju może zniknąć z Facebooka

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
O
To dobra wiadomość . Dla mieszkańców Holandii. Polityzacja mediów to katastrofa
odpowiedź