SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rządy Polski i Węgier zainteresowane anglojęzycznym kanałem TV V4 o Grupie Wyszehradzkiej

Rząd Węgier wyraził zgodę na udział w tworzeniu anglojęzycznego kanału Grupy Wyszehradzkiej. Wcześniej zainteresowanie zgłosiła premier polskiego rządu - Beata Szydło.

Jacek Kurski, fot. tvpArticle

We wrześniu br. podczas 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski spotkał się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej i zaproponował utworzenie anglojęzycznej telewizji informacyjnej TV V4.

Zainteresowanie projektem telewizyjnym wyraziła już premier Polski Beata Szydło. Teraz w taki sam sposób wypowiedział się rząd Węgier - w opatrzonym parafą premiera Viktora Orbana postanowieniu napisano, iż "rząd jest zdecydowany i zgadza się, by w ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej powołać wspólny kanał telewizyjny".

Głównym celem kanału ma być eksponowanie wspólnych interesów krajów niegdyś zależnych od ZSRR, a dziś członków NATO i Unii Europejskiej. Stacja miałaby także promować kulturę i przyrodę krajów V4. Pieniądze na uruchomienie i działanie telewizji miałyby pochodzić z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Wspólna stacja informacyjna Grupy Wyszehradzkiej będzie się nazywać TV V4 i nadawać w języku angielskim. Siedzibą stacji mógłby zostać Kraków. Jako wzór prezes Kurski wskazuje międzynarodowe stacje takie jak BBC World, France 24, Russia Today czy Al-Dżazira.

Pomysł utworzenia wspólnego kanału telewizyjnego pojawił się już na początku bieżącego roku, kiedy Jacek Kurski przyszedł do Telewizji Polskiej. W maju podczas spotkania przedstawicieli mediów publicznych państw V4 w Brnie prezes TVP poruszył ten temat oficjalnie.

W wywiadzie udzielonym portalowi Wirtualnemedia.pl prezes Jacek Kurski zapowiedział, że kanał TV V4 ma wystartować na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku.

- Czekamy na zgody telewizji czeskiej i słowackiej. Euforycznie na nasz pomysł zareagował nadawca publiczny z Węgier. Prace koordynuje dyrektor Marcin Stefaniak, pełnomocnik zarządu TVP ds. utworzenia telewizji wyszehradzkiej - wyjaśnia Kurski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rządy Polski i Węgier zainteresowane anglojęzycznym kanałem TV V4 o Grupie Wyszehradzkiej

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NiePatriota
Romaszewska-Guzy w przesłuchaniu na prezesa TVP zwracała uwagę na to, że ten kanał jest zbędny. po co ładować w to pieniądze, skoro można przeznaczyć je na produkcje w TVP? ciekawe, co powiedzą Czesi i Słowacy, bo oni ostatnio już coraz bardziej zaczynają się odłączać od tego dziwnego zacieśnienia stosunków Polski z Węgrami, bo widzą, że to mrzonka.

te, prawaczki. zapytajcie Orbana, dlaczego chce przyjmować bogatych imigrantów ;)
odpowiedź
User
Robert
Rozumiem, że PiS z Fideszem potrzebują kanału propagandowego, w końcu w tym przypadku wzorują się na Russia Today
odpowiedź
User
obserwator
Brawo!

Mam jednak nadzieję, że za ofertę programową będzie odpowiadał jakiś Węgier, bo leśne dziadki z TVP mogą zaoferować jedynie gnioty.
odpowiedź