SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik Praw Dziecka z nagrodą od Telewizji Republika

Wśród laureatów tegorocznej edycji nagród Wartości i Wrażliwości Telewizji Republika jest Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Podczas gali minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował piosenkarkę Halinę Frąckowiak złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Fot. Telewizja RepublikaArticle

Tegorocznymi laureatami nagród Wartości i Wrażliwości Telewizji Republika zostali: Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Wręczając nagrodę Mikołajowi Pawlakowi, dziennikarz TV Republika Adrian Stankowski podkreślił, że Rzecznik Praw Dziecka uświadomił wszystkim, że to dziecko ma prawo do dwójki rodziców: taty i mamy

- Zwykle pojawiam się tam, gdzie instytucje, wymiar sprawiedliwości czy dorośli, rodzice - zawodzimy. Wtedy się pojawiam. To codzienna, od rana do nocy, służba moja i moich pracowników, by spojrzeć na te akta - stwierdził Mikołaj Pawlak.

Halina Frąckowiak odznaczona przez ministra kultury

- Z okazji pięknego jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej niech wolno mi będzie złożyć najserdeczniejsze życzenia, wszelkiej pomyślności oraz wielu twórczych inspiracji. Dołączam do nich wyrazy głębokiego uznania dla pani znakomitych dokonań w dziedzinie sztuki wokalnej, jednocześnie dziękując za niezwykłą podróż w świat muzyki i dźwięku - wskazał minister Gliński w liście skierowanym do Haliny Frąckowiak, który odczytał.

Minister dodał, że to wysoki kunszt artystyczny, staranny dobór wykonywanego repertuaru, styl i autentyzm sceniczny sprawiły, że publiczność darzy artystkę uznaniem i sympatią. Mówił też, że w branży muzycznej zyskała miano diwy polskiej estrady.

- Jest pani artystką kompletną, wyróżniająca się wokalistką popowa i rockową, kompozytorką, autorką tekstów, ale przede wszystkim charyzmatyczną osobowością sceniczną, która stała się ikoną polskiej piosenki - powiedział, zwracając się do artystki.

Odbierając najwyższe resortowe odznaczenie Halina Frąckowiak powiedziała, że „najpiękniejsze są te dary, o które nie prosimy, a one przychodzą”. - Bardzo dziękuję tym, którzy ze mną, te 60 lat, kroczą muzyczną drogą - dodała.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal posiada trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty.

Halina Frąckowiak jest piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów piosenek. Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutowała w 1963 r. na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazła się w finałowej "złotej dziesiątce". Występowała m.in. z gdańską grupą Tony, poznańskim zespołem Tarpany oraz jako solistka, pod pseudonimem Sonia Sulin, z warszawską grupą Drumlersi. W 1969 r. została wokalistką Grupy ABC Andrzeja Nebeskiego, wraz z którą dokonała licznych nagrań płytowych oraz dla archiwum Polskiego Radia. W 1971 r. rozpoczęła karierę solową. Doskonaliła swoje umiejętności wokalne u Wandy Wermińskiej i Alicji Barskiej. Koncertowała z czechosłowackim zespołem Blue Efect.

W latach 70. i 80. współpracowała ze Zbigniewem Hołdysem i grupą Perfect, Józefem Skrzekiem i zespołem SBB, hardrockową grupą Hokus i jazz-rockowym zespołem Spisek. W 1978 r. utworzyła własną grupę Heam. Zrealizowała recitale telewizyjne z repertuarem rozrywkowym i poetyckim w OTV w Łodzi, Warszawie, Katowicach i Poznaniu, m.in.: "Idę dalej", "Lekcja natchnienia", "Jak mnie widzi mój mąż", "Śpiewa Halina Frąckowiak", "Największe przeboje", "Spotkanie z gwiazdami", "Taki powrót". W 1993 r. Frąckowiak otrzymała złotą płytę Polskich Nagrań za całokształt działalności artystycznej. Za swoje osiągnięcia artystyczne w 2018 r. została uhonorowana Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Partnerami marketingowymi tegorocznych nagród Wartości i Wrażliwości było sześć dużych spółek państwowych.

 

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Dziecka z nagrodą od Telewizji Republika

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl