SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”: 4,9 mln zł należności od Ruchu jest zagrożonych nieściągalnością

Gremi Media, wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, poinformował, że jego przeterminowane, zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności należności od Ruchu wynoszą ok. 4,9 mln zł. Jednocześnie zdecydował się dokonać odpis w wysokości 2,45 mln zł aktualizujący obecną wartość tych należności.

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi MediaArticle

W komunikacie giełdowym Gremi Media podano, że odpis w wysokości 2,45 mln zł może mieć negatywny wpływ na wynik finansowy firmy. Zaznaczono, że spółka podejmowała i podejmuje dalej „zdecydowane i przewidziane prawem działania w celu odzyskania należnych płatności”.

Gremi Media to drugi z notowanych na giełdzie wydawców prasowych, który zdecydował się odpisać od swoich aktywów należności zagrożonych nieściągalnością od Ruchu. W połowie lipca br. Agora dokonała takiego odpisu w wysokości 13,6 mln zł.

Według danych ZKDP w pierwszych trzech kwartałach br. średnia sprzedaż ogółem „Rzeczpospolitej” wynosiła 45 231 egz. (8,1 proc. mniej niż rok wcześniej), a „Parkietu” - 3 834 egz. (po spadku o 7 proc. w skali roku).

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała 50,22 mln zł wpływów ze sprzedaży i 4,04 mln zł zysku netto.

Ruch w restrukturyzacji, z nowym zarządem i ponad 600 mln zł zobowiązań

Ruch od dłuższego okresu nie realizuje płatności wobec wielu wydawców prasowych. Ci początkowo negocjowali z nim za pośrednictwem Izby Wydawców Prasy, a w sierpniu dwie firmy z Grupy ZPR Media złożyły wnioski o postępowanie sanacyjne i upadłość Ruchu.

W tej sytuacji Ruch zwrócił się o rozpoczęcie przyspieszonego postępowania układowego, na co sąd zgodził się na początku września. Miesiąc później z funkcji prezesa spółki zrezygnował Igor Chalupec, Pod koniec października prezesem mianowano Roberta Wardaka, a do zarządu oddelegowano z rady nadzorczej Artura Sieranta.

Obecnie Ruch ma ok. 280 mln zł zobowiązań wobec wydawców (m.in. ponad 13 mln zł dla Agory i 10 mln zł ZPR Media) oraz 82,2 mln zł zadłużenia wobec Alior Banku (w ub.r. zmalało ono o 6,7 mln zł dzięki środkom ze sprzedaży 11 nieruchomości).

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Zarząd Ruchu podkreśla że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Sieć Ruchu obejmuje ponad 2 tys. kiosków i saloników prasowych, w tym ok. 1,7 tys. własnych. Firma dostarcza też prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”: 4,9 mln zł należności od Ruchu jest zagrożonych nieściągalnością

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gryf
W takiej sytuacji żałuję, że nie mieszkamy w Singapurze czy Chinach, gdzie niegospodarność na tę skalę traktuje się jak przestępstwo kryminalne. Mam nadzieję, że będziecie na bieżąco śledzić, ile osób straciło pracę przez byłego prezesa Ruch.
odpowiedź