SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” chce wypłacić 3,7 mln zł dywidendy, szykuje program motywacyjny dla menedżerów

Firma Gremi Media, wydawca m.in. dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, z zeszłorocznego zysku zamierza 6,81 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy, a 3,69 mln zł wypłacić jako dywidendę. Planuje też przygotować program motywacyjny dla menedżerów oparty na maksymalnie 100 tys. jej akcji nowej emisji.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

Plany dotyczące podziału zysku netto za ub.r. znalazły się wśród projektów uchwał, które zarząd Gremi Media przedstawi na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy zaplanowanym na 12 czerwca.

Władze spółki chcą, żeby z zeszłorocznego zysku 6,81 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy, a w formie dywidendy wypłacić 3,69 mln zł, po 2,16 zł na akcję. Zaproponowano, żeby dzień ustalenia praw do dywidendy wyznaczyć na 19 czerwca, a dzień jej wypłaty - na 26 czerwca.

W ub.r. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała wzrost przychodów o 6 proc. do 107,94 mln zł oraz zysku netto z 6,43 do 14,4 mln zł. Natomiast sama spółka Gremi Media (wydająca dzienniki „Rzeczpospolita” i „Parkiet” oraz miesięcznik „Uważam Rze Historia”) jednostkowo osiągnęła wzrost wpływów z 95,18 do 99,79 mln zł, zysku EBITDA z 12,9 do 18,98 mln zł oraz zysku netto z 5,58 do 10,5 mln zł.

To pierwsza dywidenda od debiutu giełdowego Gremi Media

Gremi Media zadebiutowało na NewConnect, bocznym rynku warszawskiej giełdy, jesienią 2017 roku. W tym okresie spółka jak dotąd nie wypłacała akcjonariuszom dywidendy. W 2017 roku zanotowała 687 tys. zł skonsolidowanego zysku netto, a w 2018 roku - 14,4 mln zł.

Większościowym akcjonariuszem Gremi Media jest firma KCI kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza. Obecnie należy do niej 78,03 proc. kapitału wydawcy, a w połowie ub.r. było to 84,22 proc.

Firma sprzedała kilka pakietów akcji Gremi Media w kilku transakcjach w ramach strategii zmniejszenia udziału w kapitale firmy. Ostatnią jak na razie taką transakcję przeprowadzono w styczniu, KCI zbyło 17,1 tys. walorów Gremi Media za 2,51 mln zł.

W zeszły piątek na koniec sesji kurs giełdowy Gremi Media wynosił 130 zł, co daje kapitalizację w wysokości 222 mln zł. Przy takim kursie stopa dywidendy wyniesie 1,7 proc.

100 tys. nowych akcji na potrzeby programu motywacyjnego

Na walnym zgromadzeniu Gremi Media zostanie też zaproponowano uchwała dotycząca programu motywacyjnego dla menedżerów opartego na akcjach spółki. - Celem programu jest stworzenie dodatkowej motywacji do długoletniej współpracy dla członków zarządu i kluczowych menedżerów, pracowników i współpracowników spółki i grupy kapitałowej - wyliczono.

Program ma trwać od jego uchwalenia do końca 2023 roku, przy czym jego uczestnicy chęć objęcia akcji będą mogli deklarować do końca marca 2023 roku. W ramach programu spółka będzie mogła wyemitować do 100 tys. nowych akcji. Akcje będą oferowane uczestnikom programu po cenie emisyjnej równiej wartości nominalnej.

Zarząd ma zostać upoważniony przez radę nadzorczą do przedstawienia listy menedżerów mających brać udział w programie i liczby akcji przypadających każdej z tych osób. - Emisja akcji w ramach programu przeprowadzona zostanie na zasadach kapitału docelowego. Spółka wyemituje akcje serii C dla uczestników programu na zasadach określonych w niniejszej uchwale i odpowiednich uchwałach rady nadzorczej spółki - zaznaczono.

Nie wskazano na razie, jakie będą zasady (głównie wyniki finansowe, które ma osiągnąć Gremi Media) przyznawania menedżerom akcji. Warunki programu motywacyjnego określi rada nadzorcza, która też ostatecznie ustali listę jego uczestników. Obecnie kapitał Gremi Media dzieli się na 1,708 mln akcji.

Na walnym zgromadzeniu członkowie rady nadzorczej Gremi Media mają zostać powołani na kolejną kadencję. Szefem rady nadzorczej jest Grzegorz Hajdarowicz (od września 2017 roku), a jej pozostali członkowie to Marek Dworak (od stycznia 2011 roku), Dorota Hajdarowicz (od stycznia 2015 roku), Marcus Brauchli (od lipca 2017 roku), Piotr Łysek (od czerwca ub.r.) oraz James Samples (od grudnia ub.r.).

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała spadek przychodów o 4,2 proc. do 23,53 mln zł. Zysk EBITDA firmy zmalał z 4,51 do 4,23 mln zł, a zysk netto wzrósł z 3,08 do 3,54 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” chce wypłacić 3,7 mln zł dywidendy, szykuje program motywacyjny dla menedżerów

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Ucieczka z tonącego okrętu
odpowiedź
User
AcEr
hajdarowitz to tylko słup.
jak tam towarzysze oles und rodzyn z Krakowa???
;-)
odpowiedź
User
Podziw
Dywidenda? W tych czasach? Chyba pogłupieli od nadmiaru pieniędzy. Ależ tam się wszystkim powodzi. Sprzedaż spada, więc skąd ta kasa? Chyba reklamy walą drzwiami i oknami. Podziw i zazdrość. I jeszcze program motywacyjny, zakładam dla prezesów, ale i dla dziennikarzy.
Brawo!
odpowiedź