SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Rzeczpospolita" ponownie z tytułem najbardziej opiniotwórczego medium w kraju. Wysoko Wirtualnemedia.pl

Po przerwie "Rzeczpospolita" w sierpniu wraca na szczyt rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w kraju według Instytutu Monitorowania Mediów. Na drugim miejscu jest stacja TVN24, podium zamyka Onet. Niemal 700 razy cytowane były Wirtualnemedia.pl.

Jak podaje Instytut Monitorowania Mediów (IMM), "Rzeczpospolita" po trzech miesiącach przerwy powraca na pozycję najbardziej opiniotwórczego medium w kraju. Na wiadomości publikowane przez gazetę dziennikarze innych redakcji powoływali się w sierpniu 2 tys. razy.

Drugie miejsce z awansem aż o cztery oczka należy do stacji telewizyjnej TVN24, którą w ubiegłym miesiącu cytowano w innych mediach 1,9 tys. razy. Podium natomiast zamyka serwis internetowy Onet, wspominany w innych tytułach jako źródło w innych tytułach 1,8 tys. razy.

W piętnastce najczęściej cytowanych są: z prasy "Rzeczpospolita", "Super Express", "Dziennik Gazeta Prawna", "Sieci", "Gazeta Wyborcza" i "Fakt", z telewizji TVN24, Polsat News, TVN. Portale internetowe reprezentują Onet, Wirtualna Polska i Interia, zaś rozgłośnie radiowe RMF FM, Radio ZET i Program I Polskiego Radia.

Wirtualnemedia.pl w TOP4 najczęściej cytowanych portali

W sierpniu miano lidera wśród najbardziej opiniotwórczych portali internetowych zdobył Onet (1,8 tys. powołań). Na drugim miejscu Wirtualna Polska z liczbą 1,7 tys. powołań w innych mediach.

Podium niezmiennie w stosunku do ubiegłego miesiąca zamyka Interia, cytowana przez inne redakcje w kraju 962 razy. Kolejne miejsce ze skokiem o jedno oczko w górę należy do portalu Wirtualnemedia.pl (695 cytowań). Nasza redakcja jako pierwsza poinformowała o umowie o wartości ponad 600 mln zł, którą podpisała Telewizja Polska na budowę nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

"Rzeczpospolita" liderem w prasie, "DGP"i "Sieci" z awansem

 "Rzeczpospolita" obok pierwszej pozycji w rankingu ogólnym, pozostaje także liderem zestawienia tytułów prasowych. Drugie miejsce, podobnie do zestawienia z lipca, zajmuje "Super Express" z wynikiem 1,4 tys.

Podium zaś zamyka "Dziennik Gazeta Prawna", na którą inne media w sierpniu powoływały się ponad 1,3 tys. razy. Największy wzrost, bo aż o dziewięć pozycji zanotowała "Gazeta Polska" (279 cytowań). Tygodnik najwięcej powołań odnotował w połowie miesiąca po publikacji wywiadu z prezesem NBP Adamem Glapińskim na temat wejścia Polski do strefy euro.

Zestawienie polskich tygodników i dwutygodników otwierają "Sieci"przed  "Wprost" i "Gazetą Polską". Zestawienie z liczbą 254 powołań zamyka zaś "Newsweek".

W rankingu miesięczników i dwumiesięczników miejsce pierwsze zajmuje "Forbes". Na miejsc drugim jest "Twój Styl".

TVN24 i Polsat News w telewizyjnej czołówce

W kategorii telewizji dominuje TVN24 z liczbą 1911 wzmianek, dalej są Polsat News z 1327 wzmianek i TVN, cytowany 813 razy.

Liderem najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych niezmiennie pozostaje RMF FM z wynikiem ponad 1 tys. odwołań w innych tytułach mediowych w Polsce. Stacja w sierpniu jako pierwsza poinformowała między innymi o sprawie głośnego morderstwa dokonanego na małżeństwie z Kiełpina pod Warszawą. Na drugie miejsce w rankingu o trzy oczka awansuje Radio ZET z liczbą 860 powołań. Podium zamyka Program I Polskiego Radia, którego informacje inne redakcje cytowały 821 razy.

 

Do rankingu zakwalifikowała się także rozgłośnia lokalna – na Radio Gdańsk dziennikarze innych mediów w kraju powoływali się w sierpniu 94 razy. Redakcja stacji przeprowadziła między innymi wywiad z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską, który potwierdził hamujące statystyki letniej fali pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Business Insider nowym liderem portali ekonomiczno–biznesowych

W sierpniu zestawienie portali biznesowych otwiera Business Insider (632 cytowania). Portal w poprzednim miesiącu przeprowadził wywiad z prezesem NBP Adamem Glapińskim, który zapowiedział zatrzymanie podwyżek stóp procentowych oraz spadek inflacji pod koniec roku.

Dalej w rankingu występują Money (463 wzmianki) i Bankier (173). Awans o jedno miejsce odnotowuje 300gospodarka (49), a TOP 5 zamyka Wnp (42).

W prasie o profilu ekonomiczno-biznesowym podium tworzą "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna" (1,3 tys. powołań), a podium zamyka Puls Biznesu (150 cytowań).

Top mediów regionalnych - "Gazeta Krakowska", Radio Poznań i Radio Gdańsk

Miejsce pierwsze w rankingu najczęściej cytowanych w kraju mediów regionalnych z awansem o cztery miejsca zajmuje" Gazeta Krakowska", wzmiankowana 153 razy. Największą liczbę cytowań dziennik zanotował dzięki rozmowie z ministrem Norbertem Kaczmarczykiem, w której polityk po raz pierwszy skomentował sprawę swojego prezentu ślubnego. Drugie miejsce w rankingu należy do Radia Poznań, które odnotowało 150 wzmianek w innych tytułach w kraju, a ze wzrostem o pięć pozycji podium zamyka Radio Gdańsk (94 cytowania).

Fratria awansuje w rankingu wydawców, liderem dalej RASP

Miejsce pierwsze w rankingu najbardziej opiniotwórczych wydawnictw utrzymuje Ringier Axel Springer Polska, którego redakcje Business Insider, Fakt, Forbes, Newsweek, Noizz, Onet, Plejada i Przegląd Sportowy były cytowane przez dziennikarzy innych tytułów łącznie 4,7 tys. razy.

Drugą pozycję zajmuje grupa Wirtualna Polska Media (Abczdrowie, Autokult, Dobreprogramy, Money, o2, Pudelek i WP), której łączny wynik to 2,9 tys. wzmianek w innych mediach w kraju.

Dalej na podium Telewizja Polsat, której redakcje Interia, Polsat, Polsat News, Polsat Sport, Pomponik, Radio Eska i TV4 łącznie pojawiły się 2,8 tys. razy w materiałach innych polskich mediów.

Awans aż o cztery pozycje oraz wejście do zestawienia głównego zanotowała grupa Fratria (Gazeta Bankowa, Sieci i portale Wgospodarce, Wpolityce, Wpolsce), którą łącznie cytowano w sierpniu prawie 1,8 tys. razy.

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 33 011 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji oraz portali internetowych, w których pojawiały się cytowania ze wskazaniem nazwy mediów prasowych, serwisów internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1 – 31 sierpnia 2022 roku,.

Dołącz do dyskusji: "Rzeczpospolita" ponownie z tytułem najbardziej opiniotwórczego medium w kraju. Wysoko Wirtualnemedia.pl

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lidia
Przecież w tej Rzepie nie ma nic do czytania, chyba że chodzi o materiały powstałe we współpracy z reklamodawcami. To co tu cytować?
odpowiedź
User
jasne jasne
juz od dawna nie ma takiej gazety jak Rzeczpospolita. jest tuba prop. agandowa komu. nistów kupiona za pieniądze od esb. ecji przez słupa na rozkaz mocod. awców tu. ska
odpowiedź
User
55
Przecież w tej Rzepie nie ma nic do czytania, chyba że chodzi o materiały powstałe we współpracy z reklamodawcami. To co tu cytować?

Darmowy limit kilku artykułów można w łatwy sposób obejść. Wystarczy usuwać ciasteczka w przeglądarce i znowu można wszystko czytać.
odpowiedź