SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Rzeczpospolita" najczęściej cytowana, wysoko Wirtualnemedia.pl

W kwietniu br. najczęściej cytowanym medium była "Rzeczpospolita". Wśród serwisów internetowych liderem były sportowefakty.pl, a w czołówce tej kategorii znalazł się portal Wirtualnemedia.pl - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów.

W rankingu najczęściej cytowanych mediów w kwietniu br. pierwsze miejsce zajęła "Rzeczpospolita". Na drugiej pozycji znalazła się "Gazeta Wyborcza", a na trzeciej - TVN24.

Na liście piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazło się w sumie 10 tytułów prasowych, 3 rozgłośnie radiowe i 2 stacje telewizyjne.

Najczęściej cytowane przez inne media publikacje "Rzeczpospolitej" dotyczyły polskiej polityki, wiele było też powołań na wyniki rankingów i sondaży przeprowadzonych przez lub na zlecenie tego dziennika. Trzecie miejsce wśród najczęstszych tematów cytowań to wywiad z Januszem Piechocińskim, który powiedział, że nie zamierza być "malowanym wicepremierem", bez którego wiedzy dokonuje się zmian w rządzie.

"Gazeta Wyborcza" cytowana była najczęściej w kontekście katastrofy smoleńskiej, w tym obchodów rocznicy zdarzenia. Oprócz tego popularne były tematy polityczne i sprawa Jarosława Gowina.

W rankingu tytułów prasowych trzecie miejsce zajął "Wprost", głównie dzięki ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, o którym tygodnik napisał, że utrzymuje koleżeńskie relacje z biznesmenami, którzy realizują kontrakty rządowe i doradzają Platformie Obywatelskiej. Dziennikarze wyliczyli też zegarki posiadane przez Nowaka.

Wśród najczęściej cytowanych tygodników i dwutygodników znalazły się "Wprost", "Newsweek" i "Polityka". Z kolei miesięcznikiem, na który najczęściej powoływały się inne media był "Forbes", przed "Focus Historia" (dzięki wywiadowi z prof. Krzysztofem Jasiewiczem, pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN).

Spośród stacji telewizyjnych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, a na trzeciej - TVP Info. Stacja TVN24 zdystansowała konkurencję rozmową z Jarosławem Gowinem, w której padła szybko podchwycona przez inne media opinia na temat niemieckich naukowców eksperymentujących na polskich zarodkach. TVN drugie miejsce zawdzięcza publikacjom na temat celebrytów.

Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na doniesienia RMF FM, a na kolejnych miejscach znalazły się Radio ZET i TOK FM. Wszystkie te stacje cytowane były w związku z wydarzeniami politycznymi.

Najczęściej cytowanym w kwietniu portalem internetowym były sportowefakty.pl (największym zainteresowaniem innych mediów cieszyły się doniesienia na temat Polaków grających w Borussii Dortmund), za którymi uplasowały się onet.pl i gazeta.pl. Na informacje z portalu Wirtualnemedia.pl powoływano się 23 razy.

Najczęściej przywoływanym medium ekonomicznym był "Puls Biznesu". Najczęściej cytowanym portalem został money.pl, rozgłośnią - Radio PIN, a telewizją - TVN CNBC.

W kwietniu bezkonkurencyjnym pod względem liczby cytowań medium regionalnym był "Dziennik Polski", który zauważył, że w związku z sądowym uniewinnieniem byłego wiceministra PRL Stanisława Kociołka, możliwe jest, że będzie on domagał się usunięcia poświęconego mu fragmentu "Ballady o Janku Wiśniewskim".

Jeśli chodzi o tematykę cytowanych informacji, najczęściej dotyczyły one polskiej polityki, a następnie katastrofy smoleńskiej oraz kwestii ekonomicznych.

Analiza została przeprowadzona przez Instytut Monitorowania Mediów na podstawie 4542 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1–30 kwietnia 2013 r. Analiza obejmuje ponad 900 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN CNBC, TVN TURBO, POLSAT, Polsat News, TV BIZNES, TV4) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie/RDC, Radio Maryja, Radio PiN, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM). Badanie wykonano na podstawie materiałów z monitoringu prasy, radia i telewizji, w których padały nazwy tytułów prasowych, portali internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie nie obejmuje cytowań opublikowanych w internecie. Natomiast pod uwagę brane są cytowania mediów internetowych, jeśli pojawiły się one w prasie, radio bądź w telewizji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Rzeczpospolita" najczęściej cytowana, wysoko Wirtualnemedia.pl

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rrrrr
Więc tak. Przeciętny wyborca PO jest;pracowity jak Tusk,wykształcony jak Bajtoszewski,uprzejmy jak Niesiołowski,obiektywny jak TVN24 i GW,prawdomówny jak Michnik,kulturalny jak Palikot,zorganizowany jak Pitera,przystojny jak Ćwiąkalski,skromny jak Wałęsa,kochliwy jak Sawicka,punktualny jak Nowak. PO prostu nadczłowiek ! Mucha nie siada.
odpowiedź
User
ekspert
Gratulacje wyniku dla najlepszego portalu w Polsce!!!! Super wynik Wirtualnemedia.pl
odpowiedź
User
Lucja
Świetna informacja, Cieszę się z tego:)
odpowiedź