SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Są założenia ustawy medialnej: likwidacja abonamentu, KRRiT do reformy

Likwidacja abonamentu, reforma KRRiT, nowy sposób powoływania władz mediów publicznych i likwidacja Rady Mediów Narodowych - to główne proponowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego założenia nowej ustawy medialnej. 24 czerwca rozpoczynają się konsultacje społeczne - poinformował resort.

Hanna Wróblewska, desygnowana na minister kultury i dziedzictwa narodowego, fot. PAPHanna Wróblewska, desygnowana na minister kultury i dziedzictwa narodowego, fot. PAP

"Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowego opodatkowania. Założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09 proc. PKB rocznie" - poinformował resort.

Zobacz: Kiedy nowa ustawa medialna? Bogdan Zdrojewski zdradza szczegóły

KRRiT do reformy 

"Proponujemy zagwarantowania większej niezależności KRRiT i przywrócenie jej 9-osobowego składu tj. 4 członków powoływanych przez Sejm, 2 – przez Senat i 3 – przez Prezydenta. Dodatkowym elementem jest mechanizm rotacyjności składu. Przy zachowaniu 6-letniej kadencji każdego członka KRRiT – co 2 lata powinna następować wymiana jednej trzeciej członków" - podał MKiDN.

Resort proponuje też wprowadzenie zasady powoływania rad nadzorczych mediów publicznych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. "Istotnym elementem, jest także wprowadzenie dwuetapowego konkursu na członków zarządów spółek mediów publicznych. Wyboru najlepszego kandydata dokonywałaby KRRiT" - wskazało ministerstwo.

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska podkreśliła, że "media publiczne dotyczą każdego z nas".

Zobacz: Nowe prawo o mediach. EMFA nie mówi wprost, jak odmienić KRRiT

"To nie tylko telewizja, ale też radio i prasa, które wpływają na kształtowanie opinii publicznej. To jeden z filarów demokracji, dlatego tak ważne jest stworzenie klarownych zasad funkcjonowania i zabezpieczenie niezależności mediów. Zależy nam na przygotowaniu ustawy w jak najbardziej demokratyczny sposób, dlatego też podjęliśmy decyzję o szerokich konsultacjach założeń, do których każdy będzie mógł się odnieść" - powiedziała ministra cytowana w komunikacie resortu.

MKiDN pokreśliło, że media publiczne powinny gwarantować dostęp do rzetelnych informacji, a ich misja koncentrować się na kształtowaniu postaw obywatelskich i upowszechnianiu szeroko pojętej kultury.

W projekcie znalazły się także zapisy dotyczące implementacji Europejskiego Aktu o Wolności Mediów (EMFA), wydawania publicznych pieniędzy na reklamy. Resort chce też wprowadzenia „ograniczeń działalności na rynku medialnym przez jednostki samorządu terytorialnego”.

"Zależy nam na mocnej pozycji niezależnych mediów lokalnych, których zadaniem jest rzetelne informowanie, kontrola i krytyka społeczna" - podaje resort.

Zliberalizowane mają zostać przepisy dotyczące koncesji. „Programy publicznej radiofonii i telewizji nie będą wymagały koncesji. Rekomendujemy ich utrzymanie tylko dla nadawców programów naziemnych” – podał resort. 

Harmonogram prac nad ustawą przedstawia się następująco:

24 czerwca – 23 września 2024 r. – szerokie konsultacje społeczne
październik 2024 r. – publikacja raportu z konsultacji
koniec 2024 r. – przygotowanie projektu ustawy i skierowanie go do konsultacji publicznych i międzyresortowych.

Dołącz do dyskusji: Są założenia ustawy medialnej: likwidacja abonamentu, KRRiT do reformy

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anty rympałek
Liberałowie napiszą prawo nmedialne pod siebie więc o niezależności czy odpolitycznieniu mediów publicznych nie ma mowy. Trzeba wprowadzić w końcu jasną zasadę kapitał zagraniczny nie może mieć większościowego pakietu w mediach pakiet większościowy musi mieć polskii kapitał to zapewnia obiektywny przekaz i w końcu treści pro polskie a nie te zgodne z interesem zagranicznych właścicieli.
odpowiedź
User
anty rympałek
Jeśli faktycznie jest taka potrzeba odpolitycznienia mediów publicznych i transparętności to do KRRIT trzeba przestać wybierać polityków a raczej powołać ludzi z organizacji dziennikarskich ale nie takich, które zasłynęły z jednoznacznych postaw czyli np dla organizacji typu towarzystwo dziennikarskie na czele, którego stoi jasno kojarzący się z pewnym nurtem Seweryn Blunstein nie ma miejsca. Powód jest prosty właśnie towarzystwo dziennikarskie w sposób kłamliwy w 2016 roku opublikowało listę jak to nazwali ofiar czystek w mediach publicznych było to świadome wprowadzanie ludzi w błąd. Jeśli chodzi o organizacje, której przedstawiciele byliby godni zasiadać w KRRIT to z całą pewnością nadaje się do tego Pani Jolanta Chajdasz reprezentująca Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich instytucje do, której nie ma wątpliwości nie ma kontrowersji i co najważniejsze ta organizacja szerzy kulture i wartości pro Polskie.
odpowiedź
User
As
Żadna reforma. Politycy dalej będą sterować mediami publicznymi. Będzie na przemian TVPiS i TVPO. Obywatele powinni wybierać szefa mediów publicznych w wyborach powszechnych.
odpowiedź