SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd blokuje wydawanie tytułu „W Sieci”, tygodnik zmienia nazwę na „Sieci"

Sąd - na wniosek spółki Grzegorza Hajdarowicza - zakazał Fratrii wydawania tygodnika „W Sieci”, na czas procesu wytoczonego przez Gremi Media. Fratria zdecydowała, że jej pismo od poniedziałku nosić będzie nazwę „Sieci” i sama zapowiada kroki prawne.

Sąd blokuje wydawanie tytułu „W Sieci”, tygodnik zmienia nazwę na „Sieci

Wydawca „Rzeczpospolitej”, uważa, że tytuł wydawanego od listopada ub.r. przez spółkę Fratria tygodnika opinii „W Sieci” narusza jej prawa. - Zdaniem Gremi Media spółka Fratria dopuszcza się czynów nieuczciwej konkurencji używając nazwy zbieżnej z nazwą wydawanego przez Gremi Media serwisu internetowego „W sieci opinii” - informuje Gremi Media w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

Dlatego na początku stycznia 2013 roku Gremi Media złożyło przeciwko Fratrii wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez, między innymi: nakazanie Fratrii zaniechania naruszania zasad uczciwej konkurencji, tj. korzystania przez Fratrię z oznaczenia „W sieci”. Jak informuje spółka, sąd uwzględnił wniosek i wydał postanowienie o zabezpieczeniu, które podlega natychmiastowemu wykonaniu.

- Gremi Media ma nadzieję, że Fratria zastosuje się do postanowienia i będzie je respektować. Spodziewamy się, że zostało ono doręczone Fratrii na początku marca br. Gremi Media, zobowiązana postanowieniem Sądu złożyła pozew przeciwko Fratrii o zaniechanie czynów nieuczciwej konkurencji - głosi komunikat wydawcy „Rz”.

- Decyzję tę przyjmujemy więc z zaskoczeniem - napisał w oświadczeniu w przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl Tomasz Przybek, prezes Fratrii. - Tym bardziej, że jako wydawca nie mieliśmy okazji wcześniejszego odniesienia się przed sądem do argumentów zgłoszonych przez spółkę Grzegorza Hajdarowicza, a samo postanowienie zostało wydane niespodziewanie szybko. To wstrzymywanie naszej inicjatywy świadczy o obawach konkurencji, o rozwijający się i rosnący w siłę tygodnik - dodał. Przybek podreśla też, że „W sieci opinii” to "podstrona o znikomej rozpoznawalności wśród czytelników" i jest ona "niezarejestrowana jako tytuł prasowy czy znak towarowy"

Prezes Fratrii zapowiada, że decyzja sądu nie wpłynie na cykl wydawniczy tygodnika. - Nie zawiedziemy licznego grona naszych czytelników i już w najbliższy poniedziałek ukaże się on pod nazwą „Sieci” - informuje - Chcielibyśmy, żeby brakujące „W” stało się symbolem walki o Wolne media. Wolne, czyli takie, które nie muszą się obawiać, że stanowiąc konkurencję rynkową, bądź nieskrępowanie komentując poczynania określonych środowisk społecznych lub politycznych, staną się przysłowiowym wrogiem publicznym - dodaje Przybek.

Fratria zapewnia także, że wprowadzając na rynek tytuł „W Sieci”, dopełniono wszystkich starań. - Zarejestrowaliśmy w sądzie tytuł prasowy, wystąpiliśmy o rejestrację znaku towarowego, jesteśmy też właścicielami domeny internetowej wsieci.pl. - pisze w oświadczeniu Tomasz Przybek, który zapowiada, że podejmie "właściwe kroki prawne".

>>> Sprzedaż „Uważam Rze” spadła o połowę, „W Sieci” czwarte

Serwis W sieci opinii dostępny pod adresem wsieci.rp.pl działa od lutego 2011 roku. Zamieszczane w nim są głównie wypowiedzi głównie polityków i publicystów opublikowane przez inne media. Cytaty te zazwyczaj opatrzone są kąśliwymi komentarzami wyrażającymi konserwatywne poglądy redaktorów. W grudniu ub.r. serwis został bez stałej redakcji, ale działa nadal w ramach mediaroomu Gremi (więcej na ten temat).

Tygodnik „W Sieci” został stworzony przez dziennikarzy serwisu wPolityce.pl i część byłego zespołu „Uważam Rze” (odeszli oni z pracy po zwolnieniu naczelnego Pawła Lisickiego), a kierowany jest przez Jacka Karnowskiego. Wydaje go Fratria, spółka należąca do Apelli, firmy obsługującej reklamowo SKOK-i. Tygodnik zadebiutował na rynku pod koniec listopada ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd blokuje wydawanie tytułu „W Sieci”, tygodnik zmienia nazwę na „Sieci"

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
bardzo mądra decyzja sądu - popieram całym sercem!!!
odpowiedź
User
bul
Sąd cały czas rozgrzany!
odpowiedź
User
Araw
Sędziowie ze wszystkich sił podcinają cienką gałąź na której siedzą. Smutno to się dla nich wszystkich skończy.
odpowiedź