SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd: Kamil Dąbrowa bezprawnie zwolniony z Polskiego Radia, dostanie odszkodowanie

Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawa orzekł, że dyscyplinarne zwolnienie Kamila Dąbrowy z Polskiego Radia w styczniu br. było niezgodne z prawem. Dąbrowie przyznano odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji. Polskie Radio jeszcze nie zdecydowało, czy odwoła się od tego wyroku.

Kamil Dąbrowa, były dyrektor radiowej Jedynki, foto: Andrzej Szozda/PRArticle

Kamil Dąbrowa na początku stycznia został odwołany z funkcji dyrektora radiowej Jedynki, tuż po tym jak pracę zaczął nowy skład zarządu Polskiego Radia, mianowany przez ministra skarbu państwa po wejściu w życie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej.

Dąbrowa zdecydował, że przez kilka wcześniejszych dni w Jedynce co godzinę grano na przemian hymn Polski i Unii Europejskiej, co miało zwrócić uwagę na zagrożenia dla niezależności mediów, jakie jego zdaniem wiązały się z nowelizacją, procedowaną wtedy w parlamencie. Akcję z hymnami skrytykowali niektórzy słuchacze, zastrzeżenia do niej wyraziło biuro programowe Polskiego Radia.

Dwa tygodnie po odwołaniu z funkcji dyrektora stacji Dąbrowa został dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia. Jako powód wskazano ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych poprzez podjęcie decyzji o emisji hymnów.

Kamil Dąbrowa skierował tę sprawę do sądu. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, w piątek Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy orzekł, że dyscyplinarne zwolnienie Dąbrowy nastąpiło z naruszeniem prawa. Nakazał Polskiemu Radiu wypłacić dziennikarzowi odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji i pokryć koszty procesu.

Wyrok jest nieprawomocny. Polskie Radio nie zdecydowało jeszcze, czy złoży apelację. - W pierwszej kolejności musimy poznać sam wyrok i jego uzasadnienie, więc wystąpimy do Sądu o odpis wyroku wraz z uzasadnieniem. Dopiero po zapoznaniu się z tym materiałem będziemy mogli odnieść się do decyzji Sądu - przekazał nam Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy nadawcy.

Z Kamilem Dąbrową nie udało nam się na razie skontaktować. Na początku kwietnia dziennikarz po kilku latach przerwy wrócił do prowadzenia „Szkła kontaktowego” w TVN24.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd: Kamil Dąbrowa bezprawnie zwolniony z Polskiego Radia, dostanie odszkodowanie

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!
W tym okropnym dniu, głupi ludzie marnują jeden ze swoich najpiękniejszych, zapominając o dwudziestowiecznych rzeziach, jedna miła wiadomość!
odpowiedź
User
!!
W tym okropnym dniu, głupi ludzie marnują jeden ze swoich najpiękniejszych projektów, zapominając o dwudziestowiecznych rzeziach, jedna miła wiadomość!
odpowiedź
User
girodiwojtek
No widac, że w sądzie rejonowym dla miasta stolecznego warszawy nie wszyscy sędziowe zależą od Parti i o nazwie Prawo i Sprawiedliwosc, na szczęście
odpowiedź