SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd na Krymie skazał dziennikarza Radia Swoboda na pięć lat więzienia

Sąd apelacyjny na okupowanym Krymie zmniejszył w czwartek wyrok dziennikarzowi Radia Swoboda Władysławowi Jesypence z sześciu do pięciu lat więzienia – poinformowała jego żona Kateryna na Facebooku.

Shutterstock.com Article

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała o zatrzymaniu Jesypenki 10 marca 2021 r. za zbieranie informacji "w interesach służb specjalnych Ukrainy". Podano, że "rejestrował za pomocą zdjęć i nagrań miejscowości, obiekty infrastruktury i miejsca masowego przebywania ludzi na terytorium Krymu". Oznajmiono też, że podczas zatrzymania w jego samochodzie znaleziono przedmiot wyglądający na ładunek wybuchowy domowej roboty.

Zobacz: Ukraińcy drwią z Rosjan zaskoczonych wybuchami na Krymie. „Nie odwiedzajcie nas”

Kara więzienia i grzywny dla dziennikarza Radia Swoboda

16 lutego bieżącego roku dziennikarz został skazany na sześć lat więzienia. Teraz sąd apelacyjny obniżył karę pozbawienia wolności o rok i wymierzył skazanemu grzywnę 110 tys. rubli (8550 zł).

Radio Swoboda podawało, że Jesypenko - freelancer pracujący dla ukraińskiej redakcji rozgłośni - został zatrzymany w Symferopolu 10 marca, po złożeniu kwiatów przed pomnikiem wieszcza narodowego Ukrainy Tarasa Szewczenki. Dziennikarz informował, że jego zeznania są wynikiem tortur.

Zobacz: Radio Swoboda ukarane wysoką grzywną za nieusunięcie materiału o wojnie na Ukrainie

Na początku marca br. dostęp do Radia Swoboda, jak i innych mediów niezależnych, został w Rosji zablokowany. W maju br. rozgłośnia została ukarana grzywną, również za odmowę usunięcia informacji o wojnie na Ukrainie. Jak podaje Meduza, chodziło w szczególności o dane o liczbie ofiar wśród ludności cywilnej i liczbie zabitych żołnierzy rosyjskich.

Radio Wolna Europa/Radio Swoboda jest finansowane przez Kongres USA. W 2017 roku rozgłośnia była wśród pierwszych mediów w Rosji wpisanych na listę "mediów pełniących funkcję zagranicznego agenta".

Dołącz do dyskusji: Sąd na Krymie skazał dziennikarza Radia Swoboda na pięć lat więzienia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
If you have any questions
Czyli pojechał "w okupowany Krym", wpuścili go (a nie musieli), prosił się prosił i dostał co chciał, a teraz z płaczem do mamy.
2 1
odpowiedź
User
mikado
Czyli pojechał "w okupowany Krym", wpuścili go (a nie musieli), prosił się prosił i dostał co chciał, a teraz z płaczem do mamy.


onuca?
0 1
odpowiedź