SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd odrzucił wniosek NBP, żeby zakazać „Gazecie Wyborczej” pisania o prezesie Adamie Glapińskim

Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na zakazanie „Gazecie Wyborczej” pisania o prezesie Narodowego Banku Polskiego, Adamie Glapińskim. Instytucja wnioskowała o zakaz publikowania informacji na jego temat Dominice Wielowieyskiej, dziennikarce dziennika.

Adam Glapiński, fot. NBP Article

Dziennikarka pisała o Adamie Glapińskim w cyklu artykułów „Afera KNF: frakcje PiS walczą o władzę”, „Polacy, nic się nie stało” oraz „Samobójcza taktyka PiS”. Narodowy Bank Polski miał nie odpowiadać na pytania dziennika, ale w grudniu ub.r. wystąpił do sądu o zakaz publikowania informacji o prezesie tej instytucji. Chodziło o insynuacje, że mógłby mieć związek z tzw. aferą KNF.

NBP żądał przeprosin, usunięcia z internetu i wydań papierowych fragmentów opublikowanych tekstów, w których według banku - „sugerowano niezgodne z prawem działania organów NBP”, a zakaz miałby obejmować także social media.

Sąd: usunięcie tekstu z wydań papierowych niemożliwe

Redakcja „Gazety Wyborczej” otrzymała pisemne uzasadnienie decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym uzasadniono, że żaden z trzech kwestionowanych artykułów nie narusza dobrego imienia banku centralnego. Według sędziny zajmującej się sprawą instytucji nie wolno utożsamiać z poszczególnymi osobami, które w niej pracują lub sprawują tam funkcję.

Kolejnym powodem braku uzasadnienia dla zakazu publikacji miał być fakt, że według sądu żaden z tekstów nie dotyczył działalności banku centralnego, oraz nie dotyczył działalności Adama Glapińskiego jako prezesa NBP, a jako „działacza politycznego – wieloletniego bliskiego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego i sojusznika szeroko rozumianego obozu rządzącego”.

Według sądu Dominika Wielowieyska w swoich tekstach nie opisała także powiązań w strukturach Narodowego Banku Polskiego, a relacje personalne pomiędzy instytucjami państwa. Natomiast zarzuty postawione przez nią w artykułach nie dotyczyły wykonywania obowiązków prezesa banku centralnego, a działalności politycznej Adama Glapińskiego.

Dodano, że zakaz publikacji może być ustanowiony tylko wtedy, gdy nie sprzeciwia się temu ważny interes publiczny, a w tej sytuacji „opinia publiczna niewątpliwie powinna mieć dostęp do wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania tej instytucji” i informacje „muszą być pełne – nie mogą pomijać ewentualnej roli Adama Glapińskiego w omawianych wydarzeniach z tej tylko przyczyny, że pełni on funkcję prezesa NBP”.

Sąd podał również, że „zakazanie Wielowieyskiej publikowania informacji na temat roli, jaką odegrał Glapiński w aferze KNF oznaczałoby uniemożliwienie wykonywania jej powinności dziennikarskich wynikających z Prawa prasowego”. Niedopuszczalne miało być także żądanie usunięcia tekstów z wydań papierowych „Wyborczej”, ponieważ według sądu „jest to niemożliwe”.

NBP pozwał „Wyborczą”

Narodowy Bank Polski pozwał spółkę Agora, wydawcę „Gazety Wyborczej” oraz zacytowanego w tekście posła PO Sławomira Neumanna za tekst „Glapiński. Bez niego nie byłoby PiS”. Padły w nim słowa, że „Chrzanowski to człowiek Glapińskiego” oraz „Chrzanowski to wierny asystent i wykonawca poleceń Glapińskiego”. Instytucja żąda 100 tys. zł odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych banku oraz przeprosin.

Jak opisywaliśmy szczegółowo jesienią ub.r., „Gazeta Wyborcza” zdecydowanie najlepiej sprzedaje się w piątki, a najgorzej od wtorku do czwartku. Według danych ZKDP od stycznia do sierpnia ub.r. w piątki średnia sprzedaż ogółem „GW” wynosiła 157 841 egz. przy 239 053 egz. nakładu, we wtorki - 65 024 egz. przy 124 756 egz. nakładu, w środy - 68 022 egz. przy 133 703 egz. nakładu, a w czwartki - 68 925 egz. przy 131 858 egz. nakładu.

Według danych ZKDP w ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 94 527 egz., o 14,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Natomiast portal Wyborcza.pl w listopadzie ub.r. zanotował 7 mln realnych użytkowników i 63,29 mln odsłon, wobec 5,99 mln użytkowników i 56,36 mln odsłon w listopadzie 2017 roku (według badania Gemius/PBI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd odrzucił wniosek NBP, żeby zakazać „Gazecie Wyborczej” pisania o prezesie Adamie Glapińskim

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prezes
Miałeś Glapa złoty róg...
14 6
odpowiedź
User
auć!
A może jeszcze zakaz ślinienia się do Aniołków, harujących za 50 tys. miesięcznie? Aniołki tylko dla oczu Prezesa!
9 6
odpowiedź
User
Arszlo
Dzięki Bogu, że Prezes Glapiński zajął się dziennikarzami... plotka głosi, że miał zakazać straży pożarnej gasić pożary, ale chwilowo nie ma czasu.
3 6
odpowiedź
User
A.
Na tym zdjęciu Glapiński, jakieś 15 kg chudszy niż obecnie.
3 4
odpowiedź
User
YKK
Na tym zdjęciu Glapiński, jakieś 15 kg chudszy niż obecnie.


Jak nic jeszcze przed dobrą zmianą. No i fotograf chyba ten od Mazurek.
1 0
odpowiedź