SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd umorzył proces o zniesławienie prof. Chodakiewicza przez Adama Michnika

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę o zniesławienie, w której oskarżonym był redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. Wniosek o umorzenie złożyła strona skarżąca - adwokat prof. Marka Chodakiewicza.

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej"; fot. PAP/Tomasz GzellArticle

Sprawa dotyczy słów, które Michnik wypowiedział w maju 2016 roku podczas debaty w Muzeum Żydów Polskich. - Ja jednak bym protestował przeciwko zestawianiu (Jana Tomasza) Grossa z (Markiem) Chodakiewiczem. Są publikacje i Mickiewicza, i Hitlera, ale jednak jednym tchem, jakby one były równoważne, bym tego nie wymieniał, to są książki z innej półki. One powinny stać na jednej półce z Protokołami mędrców Syjonu, a nie z książką Grossa - mówił wówczas naczelny „Gazety Wyborczej”.

Po tej debacie prof. Chodakowski, autor książek historycznych, przeciwnik tez głoszonych przez Jana Tomasza Grossa, wytoczył Adamowi Michnikowi proces z art. 212 Kodeksu karnego (pomówienie) i art. 216 tego samego kodeksu (zniewaga). Podczas rozprawy, która odbyła się 6 grudnia 2018 roku, Adam Michnik oświadczył, że nie przyrównuje Chodakiewicza do Hitlera. Stwierdził też, że porównując książki profesora Marka Chodakiewicza z „Protokołami Mędrców Syjonu” nie miał na myśli autora, a jedynie porównanie książek.

Biorąc pod uwagę to oświadczenie, podczas środowej rozprawy pełnomocnik Chodakiewicza poinformował, że jego klient wycofuje oskarżenie. - Wobec wyjaśnień oskarżonego na rozprawie dalsze prowadzenie procesu w ocenie mojego klienta okazało się niecelowe, gdyż jest on całkowicie usatysfakcjonowany słowami, które zostały wypowiedziane przez oskarżonego. W dniu dzisiejszym mój klient odstąpił od oskarżenia i sąd umorzył na jego wniosek postępowanie - poinformował PAP mec. Tomasz Henclewski.

Oświadczenie wystosował także Marek Chodakiewicz. - Te wypowiedzi sprawiają, że czuję się usatysfakcjonowany tym, że jednak Adam Michnik, na sali sądowej, wycofał się z niegodnego porównywania mnie do zbrodniarza - czytamy w nim.

Prof. Chodakiewicz specjalizuje się w historii Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku, w tym w historii Polski, stosunkach polsko-żydowskich, myśli konserwatywnej i w ruchach faszystowskich oraz komunistycznych.

Z danych ZKDP wynika, że w pierwszym półroczu br. średnia sprzedaż „Gazety Wyborczej” wyniosła 88 784 egz., po spadku o 7,87 proc. w skali roku. Natomiast na koniec maja br. z subskrypcji cyfrowych „GW” korzystało 192 tys. użytkowników, o 22 tys. więcej niż na koniec ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd umorzył proces o zniesławienie prof. Chodakiewicza przez Adama Michnika

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wlad
Gdzie tam Michnikowi do Chodakiewicza? Czasy nietykalności klapkowego się skończyły.
odpowiedź
User
Analityk
Niewygodne opinie dla Michnika są usuwane. Niestety, ale ponoć gazeta tego Pana walczy o demokrację. Puste slogany opowiadane na okrągło a praktyka jest zupełnie inna.
odpowiedź
User
Anna
Sąd umorzył proces. Klient wycofał oskarżenie. No i gdzie te szykany? Gdzie ta nagonka na GW i red naczelnego? Gdzie ta "Milicja", która może w każdej chwili wejść do domu i zrobić red naczelnemu coś złego? Gdzie te sądy współpracujące z pisowskim reżimem? Czy Red naczelny dalej czuje się w Polsce zagrożony?
odpowiedź