SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd: Onet ma sprostować tekst o związkach Publicon Sport, PZPN i Orlenu

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał portalowi Onet zmieszczenie sprostowania tekstu poświęconego udziałowi spółek, których udziałowcem jest Radosław Tadajewski, w negocjowaniu sponsoringu między PZPN-em a Orlenem - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Onet rażąco nie dochował rzetelności dziennikarskiej - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Szymon Sikorski, szef  wnoszącej powództwo Publicon Sport. Onet zapowiada odwołanie. 

Chodzi o tekst Jacka Harłukowicza "Tak miliony z Orlenu płyną do PZPN. Kulisy gigantycznego kontraktu" z marca tego roku, poświęcony kulisom negocjacji umowy sponsorskiej PZPN ze spółką Orlen. Dziennikarz Onetu wskazywał m.in. że w rozmowy ze strony PZPN byli zaangażowani ludzie z firmy Publicon Sport, której spółka-matka współpracuje z Orlenem. W Publiconie i Publiconie Sport udziałowcem jest Radosław Tadajewski. „Doszło do tego, że rekordową, tajną umowę ludzie Tadajewskiego pracujący dla PZPN, wynegocjowali z ludźmi Tadajewskiego pracującymi dla Orlenu” – napisał Harłukowicz.

Wydawca Onetu został za tekst pozwany przez Orlen – obecnie przed materiałem widoczna jest belka „Treść poniższego artykułu może zawierać nieprawdziwe informacje oraz bezprawnie naruszać dobra osobiste Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. – w tej sprawie toczy się postępowanie sądowe”.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, wyrokiem z 2 listopada Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu Onetowi sprostować informacje z tekstu dotyczące udziału Publicon Sport i jego szefa w negocjacjach PZPN z Orlenem.

Za nieprawdziwe i wymagające sprostowania sąd uznał stwierdzenia, że „Publicon Sport pomógł Cezaremu Kuleszy wygrać wybory na prezesa PZPN oraz obiecała przedłużenie kontraktu sponsorskiego z Orlenem”, „osoby z ramienia Publicon Sport w tym prezes Szymon Sikorski brali udział w negocjacjach między Orlenem a PZPN oraz przygotowały wkład do prezentacji dla Orlenu”; „Publicon Sport prezentowała się Cezaremu Kuleszy jako firma umiejąca wyciszyć medialny szum wokół PZPN”.

 

Publicon rozważa kolejne kroki prawne przeciwko Onetowi

- Cieszę się z decyzji sądu. Publicon Sport nie pośredniczył w umowie PZPN z Orlenem. Onet rażąco nie dochował rzetelności dziennikarskiej. Składamy do sądu pismo z prośbą o sprecyzowanie, gdzie i w jakiej formie mają znaleźć się przeprosiny. Rozważamy tez dalsze kroki prawne – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Szymon Sikorski, szef Publiconu Sport, agencji wnoszącej powództwo.

Jak się dowiadujemy, Onet będzie odwoływać się od decyzji sądu. Ma na to 14 dni, po tym czasie wyrok się uprawomocni.

Agencja Publicon Sport, odpowiadająca za pozyskiwanie sponsorów dla Polskiego Związku Piłki Nożnej, do końca ub.r. wypracowała 1,32 mln zł przychodów i 228,6 tys. zł zysku netto. Natomiast agencja Publicon zwiększyła w ub.r. wpływy o jedną trzecią do 9,34 mln zł i zarobiła na czysto 592,3 tys. zł, z czego 474 tys. zł przeznaczono na dywidendę.

W sierpniu ub.r. Publicon Sport podpisał umowę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, w ramach której odpowiada za pośrednictwo przy zawieraniu kontraktów dotyczących praw marketingowych. Poprzednio przez 25 lat odpowiadał za to Sportfive.

W styczniu tego roku Orlen przedłużył o cztery lata umowę z PZPN zakładającą, że jest sponsorem 11 reprezentacji narodowych, na czele z pierwszą drużyną narodową oraz sponsorem tytularnym kilku rozgrywek piłkarskich. m.in. Ekstraligi kobiet, Pucharu Polski kobiet i ePucharu Polski.

Dołącz do dyskusji: Sąd: Onet ma sprostować tekst o związkach Publicon Sport, PZPN i Orlenu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RASP
Onet nigdy nie jest winien
odpowiedź
User
Błagam
To że sąd kazał sprostować nie oznacza że Onet się mylił. Takie jest prawo. Sąd nie orzeka tu kto miał rację. Powinniście to wiedzieć a nie pisać txt pod linię bohaterów tekstu
odpowiedź
User
O
Onetu o komentarz nie zapytaliscie?
odpowiedź