SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SAG-AFTRA umożliwia wznowienie produkcji trzech seriali AMC, w tym spin-offów „The Walking Dead”

SAG-AFTRA, czyli związek zawodowy amerykańskich aktorów, wydał zgodę na wznowienie produkcji trzech seriali AMC Networks. Wiąże się to ze wzbudzającym kontrowersje przepisem, zezwalającym na kontynuację „niezależnych” projektów pomimo trwania strajku aktorów.

„The Walking Dead: Daryl Dixon”, AMC NetworksArticle

Zezwolenie związku zawodowego aktorów obejmuje „Wywiad z wampirem”, który kręcono w Pradze, kiedy rozpoczął się strajk, oraz dwa spin-offy „The Walking Dead”: „The Ones Who Live” i „Daryl Dixon”. Zdjęcia do tego ostatniego projektu miały przerwę, ale mogą zostać wznowione we Francji.

Od początku strajku SAG-AFTRA zawarła „umowy przejściowe” w przypadku ponad 300 projektów. Umowy pozwalają produkcjom niezwiązanym ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych kontynuować zdjęcia, pod warunkiem że będą przestrzegać zasad ostatniej propozycji SAG-AFTRA skierowanej do studiów.

AMC i jej oddział produkcyjny, Stalwart Films, nie są członkami AMPTP. Są to jednak „firmy autoryzowane”, co oznacza, że przestrzegają warunków wynegocjowanych przez Stowarzyszenie.

Porozumienia przejściowe wzbudziły kontrowersje w SAG-AFTRA, ponieważ wielu członków uważa, że podważają one solidarność strajku. Związek zawodowy aktorów wielokrotnie wyjaśniał członkom, dlaczego według niego porozumienia są zgodne z zasadami strajku, i nalegał, aby członkowie nie wygłaszali negatywnych uwag na temat aktorów występujących w zatwierdzonych produkcjach niezależnych, które nie powstają w wielkich studiach filmowych.

Związek jednak ugiął się pod presją członków, gdy zdecydował się nie udzielać tymczasowych porozumień projektom mającym siedzibę w USA, które zostały napisane pod jurysdykcją Writers Guild of America. Seriale AMC mogą być kontynuowane, tylko gdy są kręcone za granicą.

SAG-AFTRA wydała wcześniej zgodę na realizację „Teheranu” – serialu Apple TV+, do którego zdjęcia kręcone są w Izraelu. Związek stwierdził, że porozumienie zostało zawarte – mimo że Apple jest firmą członkowską AMPTP – w celu przestrzegania lokalnych przepisów prawa pracy.

Produkcja „The Walking Dead: The Ones Who Live” została już zakończona, pozostaje jednak do wykonania postprodukcja, która obejmuje wymianę dialogów z głównymi aktorami. Premiera przewidywana jest na rok 2024.

Premiera „The Walking Dead: Daryl Dixon” zaplanowana jest na 10 września w stacji AMC. W roli tytułowej występuje Norman Reedus, który ponownie wciela się w postać z oryginalnej serii. AMC ogłosiło w lipcu, że zamówiło już drugi sezon.

Strajk aktorów trwa od 14 lipca, a strajk scenarzystów od 2 maja. O strajku aktorów pisaliśmy tutaj, a o strajku scenarzystów tutaj.

Dołącz do dyskusji: SAG-AFTRA umożliwia wznowienie produkcji trzech seriali AMC, w tym spin-offów „The Walking Dead”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl