SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy chcą samochodów autonomicznych (infografika)

Polska ma najniższy w Europie odsetek osób deklarujących niechęć do samochodów autonomicznych - wynika z badania Ipsos.

Article

Odsetek Polaków przeciwnych autonomicznym samochodom wyniósł niecałe 8% i był najniższy spośród wszystkich badanych krajów europejskich. Natomiast pod względem odsetka entuzjastów pojazdów autonomicznych, tj. osób, którym najbliższe jest stwierdzenie "Popieram samochody autonomiczne i nie mogę się doczekać, aby z nich skorzystać", plasujemy się mniej więcej po środku stawki z wynikiem 26%. To więcej niż w USA (22%), Niemczech (19%) czy Wielkiej Brytanii (19%), ale mniej niż w Szwecji (31%) czy Rosji (33%), i podobnie jak na Węgrzech (27%). Największymi entuzjastami autonomicznych samochodów są mieszkańcy Indii (49%), Malezji (48%) i Chin (46%).

W Polsce odnotowano z kolei największą spośród wszystkich badanych krajów zgodność ze stwierdzeniem "Nie jestem pewien/pewna co do samochodów autonomicznych, ale pomysł wydaje mi się interesujący" (66%).

3/4 Polaków twierdzi, że jazda samochodami autonomicznymi będzie prostsza i wygodniejsza. Większość z nas zgadza się także, że pojazdy autonomiczne będą bezpieczniejsze (55%), jednak osoby twierdzące, że jazda nimi będzie szybsza, są już w mniejszości (47%). 66% kobiet uważa że jazda samochodami autonomicznymi będzie przyjemniejsza, podobnego zdania jest też 58% mężczyzn.

W badaniu respondenci poproszeni byli o przyjęcie założenia, że w ciągu 10 lat samochody będą miały możliwość przejścia w tryb autonomiczny w każdej sytuacji na drodze. Ankietowanych zapytano, jak często korzystaliby z tej możliwości w różnych okolicznościach. 72% Polaków używałoby tej funkcji zawsze lub często podczas parkowania, 63% - w czasie długiej podróży, a 60% - podczas jazdy w korku. Natomiast najmniej skłonni bylibyśmy przekazać autu kontrolę podczas złej pogody (42%) i w nieznanej nam okolicy (52%).

Badanie pokazało także, że w kwestii decydowania o zakresie autonomiczności pojazdów bardziej ufamy ich producentom niż rządowi. Polacy zapytani o to komu by w największym stopniu zaufali w kwestii tworzenia regulacji dotyczących samochodów autonomicznych, na pierwszym miejscu wskazują producentów tych pojazdów (42%). Odsetek osób, które zaufałyby rządowi w kwestii ustanawiania przepisów dotyczących samochodów autonomicznych wyniósł 6% i jest zdecydowanie mniejszy niż w innych badanych krajach europejskich.

Badanie zostało zrealizowane przez Ipsos w dniach 27 listopada - 8 grudnia 2017 r., za pomocą wywiadów CAWI (mailing do panelu Ipsos), na próbie N=21549, w 28 krajach: Argentynie, Australii, Brazylii, Kanadzie, Chile, Chinach, Kolumbii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Węgrzech, w Indiach, we Włoszech, w Japonii, Malezji, Meksyku, Peru, Polsce, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Serbii, Republice Południowej Afryki, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji, Turcji i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zrealizowana została próba N=500 Polaków w wieku 16-64 lata.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy chcą samochodów autonomicznych (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl