SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Samochody – pasja, na którą nie do końca nas stać

Polacy uwielbiają prowadzić samochody i nie wyobrażają sobie życia bez nich, ale realia ekonomiczne często zmuszają ich do pozostawiania aut na parkingach.

Samochody – pasja, na którą nie do końca nas stać

Takie wnioski wypływają z raportu "Obserwator Auto 2011", przygotowanego na zamówienie banku BNP Paribas Fortis. Ankieterzy firmy TNS Sofres przeprowadzili wywiady z reprezentatywną próbką 4,8 tys. Europejczyków. W badanej grupie znaleźli się obywatele Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.

Polski kierowca wyróżnia się na tle innych Europejczyków emocjonalnym stosunkiem do samochodów. Czterech na pięciu pytanych Polaków przyznało, że "uwielbia prowadzić samochód", a jest to wynik wyższy od średniej europejskiej. Ten entuzjazm charakteryzuje zarówno młodych kierowców (poniżej 30. roku życia – taką odpowiedź wybrało aż 90 proc. respondentów), jak i tych starszych (powyżej 50. roku życia – 82 proc. odpowiedzi). Niestety, podobny odsetek mieszkańców naszego kraju przyznaje, że ich chęć do jazdy hamowana jest przez stan ich portfeli. Co więcej, aż 91 proc. Polaków deklaruje, że korzystałoby z aut częściej, gdyby tylko jego eksploatacja była tańsza.

W tej sytuacji polski kierowca ratuje się ograniczaniem kosztów związanych z korzystaniem z samochodu. Połowa respondentów deklaruje, że aktywnie szuka stacji benzynowych oferujących tańsze paliwo i wyszukuje warsztaty o niższych cenach usług.

Mimo to, Polacy wciąż nie do końca zdają sobie sprawę jakie korzyści może im przynieść korzystanie z praw, jakie dają im nowe europejskie przepisy, zwane popularnie "nowym GVO", które w czerwcu 2010 roku wprowadziła Komisja Europejska. Dzięki tym przepisom możliwe jest między innymi serwisowanie w warsztatach niezależnych samochodów będących na gwarancji, bez jej utraty. Co więcej, podczas wykonywania napraw i przeglądów gwarancyjnych nie trzeba korzystać z najdroższych części oznaczonych logo koncernu samochodowego – z powodzeniem można zastosować części sprzedawane pod marką prawdziwego ich producenta w znacznie niższej cenie. Utrzymanie pojazdów może być jeszcze tańsze dzięki zastosowaniu części oferowanych przez niezależnych producentów i dystrybutorów. Części te, zwane zamiennikami, spełniają takie same europejskie normy bezpieczeństwa jak te w opakowaniach koncernów samochodowych.

Raport "Obserwator Auto 2011" pokazuje, że polscy kierowcy mogą wydać na samochód znacznie mniejsze kwoty niż mieszkańcy Zachodniej Europy. Młodzi Polacy (poniżej 30. roku życia) przeznaczają na zakup samochodu średnio 15 tys. zł, podczas gdy średnia europejska to – w przeliczeniu - 41,6 tys. zł. 86 proc. młodych kierowców w naszym kraju zdecydowało się na zakup samochodu używanego, bo po prostu nie stać ich nawet na najtańsze auto prosto z salonu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Samochody – pasja, na którą nie do końca nas stać

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl