SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samorząd lekarski skarży do KRRiT i REM relację „Wiadomości” o niechęci medyków do walki z pandemią

Warszawska Okręgowa Izba Lekarska skierowała skargi do Rady Etyki Mediów i KRRiT na materiał „Wiadomości”, w których informowano o rzekomej niechęci izb lekarskich do wysyłania lekarzy do walki z epidemią. W podobnym tonie o sprawie informowała PAP, do której w tej sprawie wystosowano żądanie sprostowania.

Danuta Holecka zapowiadająca w "Wiadomościach" materiał o niechęci niektórych lekarzy do walki z koronawirusem, fot. TVPArticle

Obie skargi złożone przez Warszawską Okręgową Izbę Lekarską dotyczą materiału „Wiadomości” z 14 października br. autorstwa Konrada Węża. - Izby lekarskie niechętnie kierują personel medyczny do walki z epidemią. Po tym, jak wojewodowie zaapelowali do nich o oddelegowanie lekarzy i pielęgniarek, nagle wzrosła liczba zwolnień lekarskich, ale zdarzają się też przypadki, kiedy lekarze zwalniają się z pracy. W niektórych województwach izby nie skierowały do walki z Covid żadnej osoby – tak Danuta Holecka zapowiedziała reporterską relację, w której wykorzystano też depeszę PAP z tego dnia.

W depeszy napisano, że wojewodowie zwrócili się z prośbą do izb o kierowanie personelu medycznego do pracy w związku z koronawirusem. - Ich apel nie spotkał się z odzewem kadry medycznej. W niektórych województwach izby nie skierowały żadnej osoby - informowała Polska Agencja Prasowa.

Przeciwko wymowie tych materiałów dzień później zaprotestowali prezesi Okręgowych Izb Lekarskich. - Odnosząc się do depeszy Polskiej Agencji Prasowej „Izby lekarskie niechętnie kierują personel medyczny do walki z epidemią”, publikowanej w wielu mediach, zwracamy się z prośbą o nierozpowszechnianie zawartych w niej fałszywych informacji - stwierdzili. - Faktem jest, że izby nie mają żadnej możliwości prawnej kierowania kogokolwiek do zwalczania epidemii. Takie prawo ma tylko wojewoda w ustawowo określonym zakresie. Ministerstwo Zdrowia może zwrócić się do Naczelnej Izby Lekarskiej o listę lekarzy - przez sześć miesięcy epidemii nie zrobiono tego.

Rzecznik Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Monika Potocka, wysłała sprostowanie do obu materiałów („Wiadomości” i PAP). We wtorek skierowała też skargi do Rady Etyki Mediów i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na materiał w „Wiadomościach”. - Wyemitowany przez Telewizję Polską reportaż budzi wątpliwości co do spełnienia zawartych w Karcie Etyki Mediów zobowiązań wobec dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców zobowiązań, jak kierowanie się zasadą prawdy, obiektywizmu i oddzielania informacji od komentarza – czytamy w pismach. - Dziennikarz jest zobowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło - napisała Potocka.

W skargach zwrócono m.in. uwagę na następujące sformułowanie: „Po znacznym wzroście liczby potwierdzonych zakażeń wojewodowie poprosili izby lekarskie o oddelegowanie personelu medycznego do walki z wirusem. Wojewoda mazowiecki poprosił o oddelegowanie 235. W pracy stawiło się 18 lekarzy”. - Samorząd lekarski już wcześniej zwracał uwagę, że są to informacje fałszywe, ponieważ izby lekarskie nie mają umocowania prawnego, by kogokolwiek kierować do pracy przy zwalczaniu epidemii – podkreśla Rzecznik Praw Lekarza.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. główne wydanie „Wiadomości” miało średnio 2,66 mln widzów i 21,11 proc. udziału w oglądalności pasma. „Wiadomości” były najchętniej oglądanym programem informacyjnym w telewizji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Samorząd lekarski skarży do KRRiT i REM relację „Wiadomości” o niechęci medyków do walki z pandemią

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dochtor
Fakt lekarze i pielęgniarki w szpitalach ciężko pracują,fakt 2 lekarze i pielęgniarki w przychodniach ,zbuntowali się ,relaksują się przy kawie i ciachu i w Dudzie mają pacjentów i pandemię
odpowiedź