SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samsung z najniższym zyskiem od ośmiu lat. Zmalały też przychody

Według szacunkowych danych Samsung Electronics w zeszłym kwartale zanotował zysk operacyjny w wysokości 4,3 bln wonów południowokoreańskich (3,37 mld dolarów), najmniej od trzeciego kwartału 2014 roku.

Rok do roku kwartalny zysk operacyjny Samsung Electronics zmalał o 69 proc. - z 13,87 do 4,3 bln wonów.

Przychody koncernu w zeszłym kwartale sięgnęły ok. 70 bln wonów, wobec 76,57 bln rok wcześniej. Szczegółowe sprawozdanie za czwarty kwartał i cały ub.r. firma opublikuje 31 stycznia.

Szacowany zysk operacyjny okazał się znacznie niższy od oczekiwań rynkowych - średnia prognoz analityków zebranych przez Refinitiv SmartEstimate wynosiła 5,9 bln wonów.

Inflacja osłabia popyt na elektronikę

Samsung Elektronics jest największym na świecie producentem nośników pamięci, smartfonów i telewizorów. W komunikacie zaznaczył, że w minionym kwartale zanotował spadek sprzedaży smartfonów zarówno wolumenowo, jak pod względem wartości. Tłumaczy to słabym popytem wynikającym z utrzymującej się od dłuższego czasu niepewności makroekonomicznej.

Natomiast spadek popytu na układy pamięci firma wyjaśnia tym, że jej klienci (głównie firmy z branż IT i telekomunikacji) zmniejszali zapasy, żeby wydawać jak najmniej pieniędzy.

Lee Min-hee, analityk z BNK Investment & Securities, w wypowiedzi dla Reutersa zwrócił uwagę, że w zeszłym kwartale ceny układów pamięci zmalały o ok. 25 proc., a Apple, dla którego Samsung produkuje wyświetlacze, zanotował zakłócenia w procesie produkcyjnym, m.in. wskutek strajku w fabryce swojego chińskiego podwykonawcy. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/iphone-producent-apple-fabryka-w-chinach-protest

W trzecim kwartale ub.r. Samsungowi udało się jeszcze zwiększyć przychody sprzedażowe - o 4 proc. do 76,78 bln wonów. Wpływy z urządzeń mobilnych (MX w poniższej grafice) wzrosły o 13 proc. do 30,92 bln wonów, natomiast przychody w obszarze pamięci zmalały o 27 proc. do 15,23 bln wonów.

Marża EBITDA koncernu zmniejszyła się z 32 do 26 proc., zysk operacyjny - z 15,82 do 10,85 bln wonów, a zysk netto - z 12,29 do 9,93 bln wonów.

Przez ostatnie 12 miesięcy akcje Samsunga na giełdzie w Seulu staniały o 24,4 proc. Kurs koncernu w zeszły piątek na koniec sesji wynosił 59 tys. wonów, podczas gdy rok wcześniej było to 78 tys., a w szczycie na początku 2021 roku - prawie 90 tys.

Dołącz do dyskusji: Samsung z najniższym zyskiem od ośmiu lat. Zmalały też przychody

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl