SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szefowie europejskich think-tanków: Konieczne są mocniejsze sankcje

Dziesięciu europejskich ekonomistów podpisało w piątek wspólne oświadczenie wzywające unijnych przywódców do nałożenia dalszych sankcji na Rosję w celu powstrzymania działań Moskwy w Ukrainie, bez uciekania się do środków militarnych.

Article

"Unia powinna rozważyć silniejsze środki uderzające w gospodarki Rosji i Białorusi, a także wzmacniające odporność Unii i Zachodu" - stwierdzili sygnatariusze listu otwartego. Według nich jest to konieczne, ponieważ "rosyjska i białoruska agresja na Ukrainę eskaluje". Podkreślili jednak, że "obecne sankcje działają, lecz reżim Putina nie podejmuje żadnych działań w celu zakończenia wojny".

Zakaz transakcji w euro i zamrożenie zagranicznych aktywów rosyjskich banków

Autorzy zaapelowali o "wprowadzenie przez Unię zakazu transakcji w euro i zamrożenie zagranicznych aktywów rosyjskich banków nieobjętych dotychczas sankcjami". "Rozszerzenie unijnych sankcji na pozostałe instytucje finansowe ma kluczowe znaczenie dla zniszczenia systemu finansowego Rosji" - napisali.

Sygnatariusze zgodzili się, że należy w pełni odciąć wszystkie rosyjskie banki od systemu SWIFT - obecne regulacje dotyczące systemu SWIFT dotyczą "jedynie wybranych banków, na które przypada zaledwie jedna czwarta rosyjskich aktywów".

Zaznaczono, że "Unia musi uniezależnić się od rosyjskiego gazu, ropy naftowej i węgla. Musimy zablokować import zasobów energetycznych, stanowiących 57 proc. rosyjskiego eksportu. Nadal kupując rosyjski węgiel, ropę naftową i gaz, Europejczycy pośrednio finansują wojnę Putina w Ukrainie".

"Sankcje gospodarcze będą dotkliwe dla nas, Europejczyków, ale taka jest cena wolności. Jeżeli nie będziemy gotowi zapłacić tej ceny, bronić europejskiej wolności, w końcu możemy być zmuszeni do zapłacenia znacznie wyższej ceny, istnień ludzkich, aby zachować naszą wolność w bliskiej przyszłości" - podkreślili.

List otwarty podpisali m.in. Christopher Coker, Dyrektor LSE IDEAS, think tanku zajmującego się polityką zagraniczną, Sébastien Maillard, Dyrektor Instytutu im. Jacques’a Delorsa, Benjamin Haddad, Starszy Dyrektor Centrum Europejskiego przy Radzie Atlantyckiej czy Marian Gorynia, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Dołącz do dyskusji: Szefowie europejskich think-tanków: Konieczne są mocniejsze sankcje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl