SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Santander: 2,9 mld euro za 70,36 proc. akcji Banku Zachodniego WBK

Allied Irish Banks (AIB) zdecydował o sprzedaży aktywów w Polsce za łączną cenę 3,1 mld euro na rzecz Banco Santander, podało AIB w komunikacie w weekend. Za pakiet 51,41mln akcji (stanowiących 70,36% kapitału) Banku Zachodniego WBK hiszpański bank ma zapłacić 11,67 mld zł, czyli ok., 2,9 mld euro.

Santander: 2,9 mld euro za 70,36 proc. akcji Banku Zachodniego WBK

"Za pakiet akcji BZWBK Santander zgodził się zapłacić AIB kwotę 11,67 mld PLN (czyli ok. 2,9 mld euro). Santander także zgodził się zapłacić 150 mln euro za udziały AIB w spółce BZWBK AIB AM, w związku z czym w wyniku obu transakcji AIB zrealizuje łączny przychód 3.088 mln euro" - głosi komunikat.

Jak wyliczyła "Rzeczpospolita", cena za jedną akcję BZ WBK wyniesie w tej transakcji  270 zł, tj. o 16,4% powyżej wyceny giełdowej z piątku.

"Transakcja będzie przeprowadzona poprzez publiczną ofertę sprzedaży 100% akcji BZWBK, która będzie skierowana do wszystkich akcjonariuszy. Do sprzedaży akcji BZWBK przez AIB nie jest konieczna akceptacja oferty przez pozostałych akcjonariuszy BZWBK" - czytamy dalej w komunikacie.

Santander ma obecnie siedem miesięcy na sfinalizowanie transakcji. W tym czasie musi m.in. uzyskać na nią zgodę polskiej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Tymczasem KNF rozpoczęła już postępowanie wyjaśniające, czy inwestor ten nie wszedł w posiadanie informacji poufnych dotyczących banku.

"Wyjaśniamy sprawę w trybie nadzorczym. Będziemy ustalali stan faktyczny, występowali do stron transakcji o to, jaki był obieg informacji" powiedział rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz "Parkietowi".

Według wcześniejszych informacji mediów, o przejęcie BZ WBK starali się także francuski NBP Paribas oraz PKO Bank Polski, który planował emisję obligacji na cele akwizycyjne.

Ponadto akcjonariusze PKO BP uzależnili - na wniosek Skarbu Państwa - wypłatę dywidendy od wyników starań o przejęcie konkurenta w Polsce.

W końcu lipca NWZ banku zdecydowało o warunkowej wypłacie dywidendy za 2009 r., w wysokości 2.375 mln zł, tj. 1,90 zł na akcję (zgodnie z propozycją Ministerstwa Skarbu Państwa), jeśli do 10 grudnia tego roku bank nie przejmie - pośrednio lub bezpośrednio - kontroli nad większościowym pakietem akcji polskiego banku.

PKO BP nie potwierdziło, że chodzi o przejęcie BZ WBK, ale minister skarbu Aleksander Grad deklarował wcześniej, że MSP będzie "bardzo mocno" wspierać PKO BP w staraniach o przejęcie BZ WBK od AIB.

Z kolei z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że PKO BP rozpocznie poszukiwania kolejnego celu przejęcia.

"PKO BP […] nie będzie czekał na ostateczne rozstrzygnięcia w kwestii sprzedaży BZ WBK przez AIB. Jak się dowiedział 'DGP', od poniedziałku zaczyna się realizacja planu B – chodzi o kupno innej instytucji finansowej. Na celowniku są Millennium, Kredyt Bank i BRE Bank" - czytamy w gazecie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Santander: 2,9 mld euro za 70,36 proc. akcji Banku Zachodniego WBK

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bruce
No i bardzo dobrze, że to Santander, a nie PKO, będzie mniej synekur dla platformersów jak utracą władzę.
8 8
odpowiedź